Kedy je pravý čas sa poradiť s dermatológom

Najčastejšie uvažujeme o návšteve dermatológa až v momente, keď cítime, že s našou pleťou nie je niečo v poriadku a chceme zistiť príčiny a hľadáme rady, ako sa o ňu správne starať.

 

Suchá alebo atopická?

Základným rozdielom, ako rozpoznať suchú kožu je len občasné svrbenie a napnutie pokožky. Suchá pleť trpí napríklad nesprávnym životným štýlom, nezdravou stravou alebo aj stresom. Tieto vplyvy môžu spôsobiť vyššie zmienené problémy.

Naopak atopická pleť je suchá a podráždená neustále. Problém je často v jadre imunitného systému. Atopickú pleť môžu dráždiť rôzne vplyvy, alergény či hormonálne zmeny.

 

Špeciálna starostlivosť

Najmä pri atopickej pleti je dôležité zvoliť vhodné a šetrné produkty na odličovanie, hydratačné krémy vhodné pre atopikov a namiesto mydiel používať radšej sprchové oleje.

Pokožka je schopná sa prirodzene chrániť pomocou hydrolipidovej vrstvy, tá sa však môže narušiť používaním dráždivých produktov, mydiel alebo umývaním v horúcej vode.

 

Keď si neviete pomôcť

Zistiť správny typ pleti môže byť niekedy komplikované, pokiaľ si nie ste istí, navštívte dermatológa, ktorý vám poradí. S rozpoznaním faktorov, ktoré dráždia atopickú pokožku a prípadne aj spôsobujú ekzém, vám pomôže tiež lekár, ktorý vám tiež aj odporučí vhodné produkty pre tento typ kože.

 

Dôvodom, kedy navštíviť lekára, je aj nízke sebavedomie.

Atopický ekzém sa najčastejšie objavuje na rukách, zápestiach alebo členkoch. Môže sa ale aj objaviť na viac viditeľných miestach, teda na tvári, najčastejšie v okolí očí, úst alebo na krku.

Tento výskyt ekzému, najmä na viditeľných miestach, môže, najčastejšie u žien, spôsobiť znižovanie sebavedomia. Ženy či mladé dievčatá začínajú byť nepriebojné a často sa vyhýbajú spoločnosti.

Preto je vhodné navštíviť dermatológa, ktorý vám pomôže diagnostikovať problém a odporučí aj vhodnú liečbu.

O problematike suchej a atopickej pleti je možné nájsť najrôznejšie informácie a rady, ako tieto typy rozpoznať a ako sa správne o ne starať.

Je však dôležité mať na pamäti, že je množstvo faktorov, ktoré majú vplyv na našu pokožku a u každého jedinca sa môžu líšiť. Preto je vhodné navštíviť odborníka, ktorý presne definuje problém a pomôže zvoliť liečbu, ktorá skutočne pomôže.

Súvisiace príspevky