Aké farby môžu mať zlaté šperky?

júl1,2024

V minulosti mali zlaté šperky výlučne typickú žltkastú farbu. V súčasnosti však nie je problém kúpiť si šperky aj z bieleho, či napríklad ružového zlata. Poďme sa na jednotlivé farby zlatých šperkov pozrieť bližšie.

Žlté zlato

Najstarším a kedysi aj suverénne najpoužívanejším typom zlata je žlté zlato. Ani šperky zo žltého zlata, napríklad vaše obľúbené zlaté náušnice šróbovacie, však nie sú z čistého zlata. Pri výrobe šperkov sa do zlata primiešava zinok a meď (ale nie v takom množstve ako pri ružovom zlate, k čomu sa ešte dostaneme).

Výhodou šperkov zo žltého zlata je, že v porovnaní so zlatom iných farieb je tu riziko alergickej reakcie úplne minimálne, takmer žiadne. Naopak, nevýhodou šperkov zo žltého zlata je, že sa najjednoduchšie poškriabu, preto ich treba aj častejšie čistiť a leštiť.

Biele zlato

Ako sme už povedali, v minulosti boli najobľúbenejšie šperky zo žltého zlata. V súčasnosti sa najväčšej obľube tešia tie, ktoré sú vyrobené z bieleho zlata, napríklad moderné náušnice biele zlato. Ako však biele zlato vzniká? Zmiešaním čistého zlata so striebrom alebo paládiom, či zinkom, alebo platinou.

Je tiež bežné, že šperky z bieleho zlata bývajú potiahnuté vrstvou ródia pre zvýšenie ich odolnosti a lesku. Ak je táto vrstva pravidelne obnovovaná, šperky z bieleho zlata dokážu veľmi dlho vydržať ako nové, čo je zrejme ich hlavnou výhodou. Aj keď stále ide o zlaté šperky, pri ktorých sú alergické reakcie zriedkavé, predsa len môžeme za nevýhodu šperkov z bieleho zlata označiť o niečo vyššie riziko alergickej reakcie, keďže je tu väčší podiel prímesí.

Ružové zlato

Trendom posledných rokov sú šperky z ružového zlata. Zaujímavosťou je, že ružové zlato poznáme už od začiatku 19. storočia, ale popularitu si šperky z neho získali až v posledných rokov. Ružové zlato je vlastne zliatina zlata, striebra a medi, ktorá mu dáva svoju zaujímavú farbu.

Medi vďačia šperky z ružového zlata aj za svoju odolnosť a tiež za svoju (pre mnohých) najdôležitejšiu výhodu: nižšiu cenu (aspoň v niektorých prípadoch). Opäť je tu však väčší podiel prímesí, čo prináša nevýhodou v podobe mierne zvýšeného rizika alergickej reakcie.

Je to všetko?

Zaujímavosť na záver: uvedená trojica nie je jedinou, čo sa týka farieb zlata. Poznáme aj fialové, modré, zelené a čierne zlato, avšak tieto štyri farebné varianty zlata sa na výrobu šperkov používajú len zriedka.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Piman Khrutmuang / Stock.adobe.com

Súvisiace príspevky