Väčšina obľúbených a známych podlahových krytín je vhodná na podlahové vykurovanie. Niektoré sú však o niečo lepšou voľbou ako iné. Najlepšie fungujú keramické dlaždice, a to najmä vďaka svojej tepelnej vodivosti. Na trhu existuje však hneď niekoľko možností, ktoré sú rovnako využiteľné. Medzi nimi napríklad, koberce, laminát či vinyl.

 

Podlahové kúrenie – drevené a laminátové podlahy

Laminátové aj drevené podlahy majú dobrú stabilitu, ktorá im umožňuje fungovať s podlahovým kúrením bez toho, aby ste riskovali deformáciu.

Masívne tvrdé a mäkké dreviny zabezpečia prenos tepla, ale pri určovaní šírky a hrúbky dosiek by sa malo postupovať opatrne.

Rôzne typy drevených podláh majú totiž rozličné tepelné vlastnosti, aj preto nemusí byť každá drevená podlaha na vykurovanie vhodná.  Všeobecne platí, že tenšie dosky teplo prepustia efektívnejšie.

Ohrievanie podlahy spôsobuje zmeny. Mení vlhkosť dreva. Aj preto by ste si mali vybrať drevenú podlahu, ktorá sa dokáže prispôsobiť zmenám teploty a zachovať si svoj vzhľad. Ak si nie ste istí, poraďte sa s výrobcom alebo predajcom podláh.

Laminátová podlaha je napodobeninou dreva a je povrchovo upravená tak, aby bola odolná voči škvrnám aj škrabancom. Je jednoduchá na inštaláciu a relatívne lacná.  Väčšina laminátov je navyše vhodná na podlahové vykurovanie.

 

Ako sú na tom koberce?

Podlahové kúrenie môžeme inštalovať aj s kobercami. Teplo totiž ľahko prejde vrstvou do samotného koberca.  Vyhnúť by ste sa mali najmä polyuretánovým podložkám, ktoré bránia prieniku tepla.

 

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy sú k dispozícii v rôznych prevedeniach z hľadiska štýlu. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou, vďaka čomu získavajú na svojej obľúbenosti.

Vinyl môžete bezpečne používať pri podlahovom vykurovaní. Zahrieva sa aj sa rýchlo ochladzuje. Vinylové podlahy by ste nemali inštalovať v oblastiach s vysokými tepelnými stratami.

Súvisiace príspevky