Ako správne umyť okná? Učte sa od profesionálov

dec8,2016 #bývanie

Vraví sa, že na svete sú len dve istoty – dane a smrť. Skromne dodávam, že táto populárna a úspešná dvojica by sa dala doplniť aj o bývanie. Život bez strechy nad hlavou nie je celkom dobre možný, a tak pred každým raz vyvstane neľahká otázka – kde, ako a za koľko. Našťastie, s manželom už máme túto vážnu dilemu dávnejšie vyriešenú. A poviem celkom otvorene – nebolo to jednoduché, najmä z pohľadu miesta pre bývanie.

Vzali sme sa pomerne mladí, a ako inak – mali sme veľké, odvážne plány. Sprvu sme boli zajedno, že z rodného mesta odídeme kamsi na vidiek. Bukolická idyla mala neodolateľné čaro. Dokonca sme si už vyhliadli lokalitu, pár slušných domov a jednu banku, ktorá nám tento sen za slušné úroky naplní. Nejaký čas sa to ťahalo, ale napokon všetko dopadlo inak.

Manžel je oceňovaný umelecký fotograf a jedného dňa dostal neočakávanú, či skôr šokujúcu ponuku učiť na vysokej škole. Takéto zlomy prídu vždy vtedy, keď ich najmenej čakáte, že? Dlho sme teda zvažovali všetky klady, všetky zápory, až sme nakoniec dospeli k neľahkému poznaniu, že zrejme ostaneme žiť v meste.

Našťastie sme mali šťastie. V rámci širšej rodiny sa nám naskytla skvelá možnosť odkúpiť byt v centre. Dom síce už pamätal veľa, ale bol po niekoľkých rekonštrukciách, takže išlo o celkom dobrú investíciu. No najväčšie plus skrývalo miesto, kde stál. Všetko v blízkom okolí sa dalo pohodlne obísť po svojich, takže nielen manželova škola, ale aj služby alebo divadlá, boli na dosah. Vydýchli sme si a hľadali spoločné súradnice.

Po roku prišlo dieťa a cvrkot získal náležité obrátky. Načo tu uvádzať zbytočné detaily, pozná to takmer každý. Stále v jednom kole. Až vtedy som začala naplno oceňovať lokalitu nášho bytu. Takmer tichá ulica, medzi domami malý parčík, pár dôležitých obchodov na dohľad, pokojné prechádzky. Išlo to. Manžel síce trávil väčšinu času v škole alebo v ateliéri, ale nebolo sa na čo veľmi sťažovať. Zvládala som domácnosť aj občasnú prácu na doma, takže to vyzeralo na dobre rozbehnutý príbeh.

Jednou z mála vecí, ktorá ma začala postupne otravovať boli okná. Nie, nesmejte sa, hovorím vážne. Mám rada poriadok, čistotu a pohodu, ku ktorým, aspoň si to myslám, patria aj čisté okná. Zhruba po roku som však zistila, že bývanie uprostred mesta má – okrem niekoľkých ďalších – aj jednu skrytú nevýhodu. No, niežeby ma to osudovo prekvapilo, ale prekvapilo. Ide o prach a nečistotu na oknách. Stačil silnejší vietor, prudší dážď alebo jarné mesiace plné kvetov a peľu, a na sklách sa objavila sivá, nevzhľadná vrstva, niečo ako film.

Samozrejme, bojovala som statočne a nevzdávala to, aj keď som toho mala plné zuby. Občas sa mi zdalo, že stačí týždeň-dva a sklá sú tam, kde boli. Pár ráz ma napadla aj maličká rebélia a nechala ich bohu napospas, no stačilo pár slnečných dní v rade a opäť nebolo o čom premýšľať. Pochopiteľne, napadla ma tiež scestná myšlienka, že chyba bude vo mne, ale stačilo pár rozhovorov s priateľkami a docvaklo mi – riešenie musí byť inde.

Sadla som si teda k počítaču a zdala pár kľúčových slov. Názorov, babských rád a rôznych doporučení vyskočila celá kopa, ale čo z toho, keď ma nepresvedčili. Nakoniec som ale objavila firmu, ktorá tvrdila, že upratovanie a čistenie okien zvláda už roky k plnej spokojnosti každého klienta. Dôkazom boli množstvo kladných hodnotení, pozitívnych recenzií a odporúčania súkromníkov aj firiem. Dala som sa presvedčiť a zodvihla telefón.

Zavolala som teda spoločnosť A SERVIS LIPKA, s. r. o., umývanie okien, výškové práce Bratislava. Zaujala ma jedna veta, že urobia prácu za mňa a okná ostanú nadlho čisté. Veľkým lákadlom bola aj nanoimpregnácia, teda ošetrenie umytých okien špeciálnym roztokom, ktorý po dlhý čas odpudzuje prach, dážď a iné nečistoty, čo udržiava okná po dlhší čas žiarivo čisté. Slečna na linke bola veľmi milá a ústretová. Dohodli sme si rozsah práce, termín aj predbežnú cenu. Ostávalo už len čakať.

Dvaja páni z A SERVIS LIPKA na mojom prvom dojme nič napokazili, keďže boli presní, usmiati a neviedli zbytočné reči. Pripravili si náčinie, vedrá s čistiacim roztokom a dali sa do roboty. Okamžite mi bolo jasné, že majú všetko v malíčku. Práca im šla od ruky a nič ich nerozptyľovalo. Fungovala medzi nimi akási chémia zohratosti, lebo každý vedel, kde je jeho miesto a čo má urobiť. Poviem vám, radosť pozerať.

Saponátovým roztokom oslobodili sklá od hrubej nečistoty a širokou gumenou stierkou potom všetky plochy zbavili zvyšnej vody a prachu. Zdalo sa, že okná sú už v tejto chvíli čistejšie a prívetivejšie. Ako ďalší krok som očakávala dajaký leštiaci preparát, ale nestačila som sa čudovať. Páni všetko odložili bokom, do rúk si vzali iba pás čistej bavlnenej tkaniny a okná začali leštiť celkom nasucho. Pomaly, trpezlivo a systematicky.

Nedalo mi, aby som sa nedozvedela viac. Dostala som odpoveď, že to majú odskúšané a funguje to na výbornú. Okná ostanú dlhšie čisté preto, lebo sa na ploche nemá kde uchytiť prach a špina. Každé leštidlo totiž po sebe necháva niečo ako mikrofilm, kde sa následne všetky nečistoty usalašia. Tak, a bola som doma. Ako vidno, človek sa učí celý život.

Keď boli páni s prácou hotoví, dala som im za pravdu. Okná doslova žiarili, až som mala opäť ten klamlivý pocit, že chyba bola zrejme naozaj vo mne. Spomenula som im ešte tú impregnáciu. Nemali s tým najmenší problém, ale nakoniec prevládla moja zakorenená zvedavosť a povedala som, že asi inokedy. Hrozne ma totiž láka možnosť vyskušať si to leštenie sama. Uvidím aký bude výsledok a podľa toho sa rozhodnem, čo ďalej. Nakoniec kontakt na A SERVIS LIPKA mám v mobile, tak im ľahko zavolám. A keby ste mali pocit, že vaše okná tiež potrebujú pomoc odborníkov, stačí ich osloviť – celkom určite vás nesklamú.

Impregnácia, voskovanie, čistenie priemyselných, betónových, epoxidových, liatych, vinylových, plávajúcich podláh, esd stierok, linolea, marmolea a dlažby Bratislava

A SERVIS LIPKA s.r.o., voskovanie linolea, čistenie podláh Bratislava, realizuje postavebné upratovanie a porekonštrukčné upratovanie, kedy je potrebné odstrániť kvalitne cementové a vápenaté závoje. Mnohokrát je to potrebné vykonávať aj opakovane, kým nie je povrch čistý a bez prachu a zafarbenie. Čistíme všetko, čo sa nachádza vo vnútri budovy – nábytok, sklenené plochy, okná, výklady, koberce, a iné. Čistenie podláh Bratislava realizujeme našim zákazníkom za čiastku – 1 € /m2.

Pri čistení podláh strojovou metódou, používame kvalitné zásadité chémie, ktoré sa líšia silou, ktorú vynakladajú na podlahu. Je potrebné zvoliť správnu chémiu na určitý druh podlahy a vďaka nášmu tímu preškolených zamestnancov zaistíme, že nebude podlaha nijako znehodnotená. Zásadité chémie používame na rôzne druhy podláh – marmolea, linolea, betónové a liate podlahy, kamenné podlahy, plávajúce podlahy, a i. Chémiu treba nechať dôkladne pôsobiť na nečistoty, ktoré sú hlboko v štruktúre a škárach a následne všetko precízne a hĺbkovo vykefujeme kotúčovým strojom, ktorý disponuje s 40 kilovou váhou a tak vynaloží tlak na podlahu a vykefuje nečistoty na povrch odkiaľ sú odsaté vysoko výkonným trojmotorovým vysávačom. Na kotúčovom stroji tiež používame dva nástavce – držiak padov a silónový kefu a ak je váha kotúčového stroja nízka, tak možno pripevniť na jeho hlavu ešte 10 – 15 kilové závažie.

Na odstránenie cementových a vápenatých závojov z podláh používame kyslú chémiu Kranzle, ale nesmieme použiť túto chémiu na podlahy z ušľachtilých materiálov, pretože by poškodila ich vzhľad. V nasledujúcich krokoch odporučíme našim zákazníkom zavoskovánie podlahy priemyselným polymérom, ktorý počas jedného roka chránia podlahu pred hlbším znečistením, poškriabaním a tiež funguje protišmykovo.

Nové koberce? Nie. Len vyčistené – tepovanie, čistenie Bratislava

S manželom sme sa rozhodli, nechať si po 10 rokoch vyčistiť koberce v celom dome. Išlo celkom o tri izby. Keďže sme zatiaľ so žiadnou upratovaciu firmou nemali skúsenosti, hľadali sme na internete. Veľmi sme nepremýšľali a najali hneď prvý firmu, ktorú sme objavili, čo bola chyba. Čistili pomocou tzv. extrakčnej metódy. Nechali koberce premočené a po uschnutí aj fľakaté. To bolo neprijateľné. Hľadali sme teda nanovo, a to najlepšie firmu, ktorá na čistenie kobercov používa inú než extrakčnú metódu.

Hneď sme natrafili na firmu A SERVIS, čistenie, tepovanie kobercov Bratislava,  ktorá pre čistenie používa strojovú metódu. Príjemným prekvapením bolo, že pracovníci mohli prísť už budúci deň. Už na prvý pohľad pôsobili milo. Najskôr prezreli izby a zmapovali terén, aby boli schopní si prácu efektívne rozdeliť. Potom priniesli kotúčový stroj, ktorý je práve jednou z hlavných zložiek strojovej metódy čistenia. Naše obavy z poškodenia koberca zahnali presvedčivými argumentmi. Stroj je vraj síce ťažký, ale s jemnými a dlhými štetinami, vďaka ktorým sú chemikálie na čistenie spojené s dezinfekciou vnesené až do podsady koberca. Navyše s touto metódou majú nepreberné skúsenosti.

Naniesli teda pomocou stroja spomínanú chémiu a dezinfekciu, ktoré príjemne voňali, a vniesli do koberca. Nechali pôsobiť. Potom špeciálnym vysávačom vysali koberec takmer do sucha, čo bolo po predošlej skúsenosti tiež prekvapujúce. Vyčistený koberec vyzeral ako nový. Bolo skoro neuveriteľné, ako dokázali koberec znova našuchoriť a vrátiť mu pôvodnú farbu aj po toľkých rokoch a predchádzajúcom neúspešnom čistení. To, že použili aj dezinfekciu, len umocnilo pocit čistoty. Firmu A SERVIS môžeme rozhodne len odporučiť.

Súvisiace príspevky