Aká podlahová krytina je najzdravšia? Väčšina alergikov vám povie, že koberce nemôžu ani cítiť, pretože vytvárajú ideálne prostredie pre prach, peľ, roztoče a ďalšie alergény. Našťastie, na trhu nájdete mnoho alternatív.

 

Stavte na tvrdosť

Ak trpíte alergiami alebo astmou, stavte na podlahy z tvrdých povrchov. Tie stačí mopovať a vysávať. Nepriťahujú ani roztoče, ani plesne. Drevené podlahy sú ale zároveň najdrahšie. Ich cenu však vyváži dlhá životnosť a zdravotné hľadisko. Prírodný produkt môžete upraviť, podlahy stačí zbrúsiť, nalakovať a znova budú pôsobiť ako nové. Ide o nadčasovú voľbu, a po estetickej stránke je drevo nedoceniteľné.

 

Aké sú vaše priority (okrem zdravotnej stránky)?

Hľadáte podlahovú krytinu, ktorá je skvelým zvukovým izolantom? V tom prípade by ste mali voliť radšej korkové podlahy. Budú ľudia vo vašom dome chodiť bosky? Opäť sa vám ponúkajú drevené či korkové podlahy, ktoré sú príjemné na došľap.

 

3 tipy na podlahy, ktoré ako alergik bez pochýb oceníte:

  • Drevená podlaha – skvelá voľba pre alergikov. Podlahy z masívneho dreva sú odolné voči nečistotám, vďaka čomu je lepšia aj kvalita vzduchu v dome či byte. Podlahy z tvrdého dreva sú navyše známe tým, že sa ľahko udržiavajú čisté – prach a nečistoty sa dajú jednoducho poutierať mopom alebo povysávať.
  • Korkové podlahy / Bambus – korok a bambus sú pre alergikov priaznivé prírodné podlahy. Oba materiály sa radia medzi ekologické. Bambus je vlastne tráva, ale pocitovo aj vizuálne je od tvrdého dreva takmer na nerozoznanie. Prírodný korok je dobrým zvukovým izolantom, je však náchylnejší na poškodenia vodou alebo ostrými predmetmi.
  • Linoleum – je vyrobené z ľanového oleja, a radí sa medzi ekologické podlahové krytiny. Jeho hladký, rovný povrch uľahčuje čistenie podlahy. Hoci je linoleum drahšie ako umelé podlahové krytiny, alergikom sa jeho inštalácia oplatí.

Súvisiace príspevky