Za posledných 20 rokov sa mobilné telefóny vyvinuli z jednoduchých zariadení určených na telefonovanie na smartphony, ktoré slúžia ako mini počítače. Čím boli telefóny múdrejšie, tým lepšie boli aj ich obrazovky. Vydajte sa na cestu časom, aby ste zistili, ako vznikli moderné displeje telefónov.
Začiatok cesty
Mnoho z prvých mobilných telefónov bolo považovaných za „telefóny do auta“, pretože boli príliš veľké a ťažkopádne na nosenie vo vrecku alebo kabelke. V roku 1983 však prišla na trh Motorola DynaTAC 8000x. Aj keď je podľa dnešných štandardov obrovská, bola považovaná za prvý skutočný mobilný telefón, pretože bola dostatočne malá na prenášanie.
Posun vpred
V posledných rokoch sa účel mobilného telefónu presunul z verbálneho komunikačného nástroja na multimediálny nástroj, pričom sa zmenil jeho názov na „mobilné zariadenie“. Momentálne sa mobilné telefóny používajú viac na surfovanie na webe, kontrolu e -mailov, vytváranie fotografií a aktualizáciu stavu sociálnych médií, než na uskutočňovanie hovorov. Dnešné mobilné telefóny tiež nahrádzajú naše ďalšie pomôcky, ako sú fotoaparáty a videokamery. Keď boli fotoaparáty prvýkrát predstavené v telefónoch, obrázky mali nízku kvalitu a táto funkcia bola považovaná len za doplnok.
Obrazovka nášho smartfónu sa za posledných 10 rokov veľmi zmenila. Prešla dramatickým vývojom a my sme prešli od malých displejov s nízkym rozlíšením k veľkým displejom prakticky bez okrajov. LCD a AMOLED obrazovky sú dva hlavné typy panelov, ktoré dnes v týchto zariadeniach nachádzame.
Ako tieto dve technológie fungujú?
LCD displeje mobilov sú vybavené tekutými kryštálmi a sú osvetlené plnohodnotným podsvietením. Vďaka nemu sú zobrazené obrázky čitateľné, inak by ich za bieleho dňa bolo ťažké vidieť a po zotmení by ich bolo nemožné použiť.
Pri displejoch OLED (Organic Light-Emitting Diode) fungujú tekuté kryštály s organickými diódami vyžarujúcimi svetlo. Hlavným rozdielom je, že tieto diódy samy produkujú svoje vlastné svetlo. Neexistuje žiadne podsvietenie a každý pixel je osvetlený nezávisle.
Farebná reprodukcia
Reprodukcia farieb je pri obrazovke veľmi dôležitá. Historicky poskytoval LCD displej lepšiu vernosť a presnejšie farby. Naopak, pri displeji OLED farby nie vždy zodpovedajú realite, technológia má tendenciu farby presýtiť. Farebná vernosť je jednou z veľkých výhod LCD obrazoviek. Majú veľmi dobrú reprodukciu farieb, zobrazené obrázky a videá sú prirodzené. Tieto úvahy boli obzvlášť pravdivé pred niekoľkými rokmi, dnes OLED do značnej miery doháňa presnosť farieb LCD.