Patríte k ľuďom, ktorí si potrpia na kvalitu a vyšší komfort bývania? Alebo ste citliví na ovzdušie a rozličné baktérie v ňom? Skvelým riešením je energetický pasívny dom, ktorý je vhodný pre alergikov, astmatikov aj reumatikov. V pasívnom dome sa vám bude bývať nielen pohodlne, ale navyše ho v budúcnosti určite nevymeníte za inú variantu. Nadštandard, ktorý ponúka, sa totiž stáva vyžadovaným a obľúbeným u čoraz väčšieho počtu ľudí.
Čím sa vyznačuje pasívny dom?
Pasívny dom je orientovaný na slnečnú stranu tak, aby to spĺňalo všetky požiadavky. Celý dom je veľmi dôkladne zateplený a to konkrétne strecha, základy a fasáda. Rekuperačné vetranie je tiež obrovský benefit. Čerstvý vzduch je pre život veľmi dôležitý, hlavne z hygienického hľadiska. Pri zlom alebo nedostatočnom vetraní, človeku vysychá sliznica. Aj hodnota vlhkosti sa odborníkmi odporúča. Mala by sa pohybovať od 30 až 60 %, aby sa zabránilo vzniku plesní, ktoré môžu vyvrcholiť až v alergie.
Práve vetranie s rekuperáciou naskytne riešenie a mikroklímu skvalitní. Princíp vetrania je zjednodušene nasledovný: Otvorom sa do domu dostane cez mriežku čerstvý vzduch, ktorý sa po ceste zbaví pomocou filtrov všetkých škodlivín. Vydýchaný vzduch sa z domu zas odčerpá a vráti sa do prírody. Na rekuperačné vetranie sa okrem iného vzťahuje aj komplexný záručný a pozáručný servis, čo nemusí vyvolávať strach ani v ľuďom, ktorí sú v rozhodnutiach opatrní.
Aký je rozdiel medzi pasívnym a normálnym domom?
* Pasívny dom nemá vo svojom vnútri žiaden prievan. Ani pri radiátoroch či oknách prúdenie vzduchu nepocítite. Práve preto ho môžete využívať naplno v každom ročnom období.
* Steny aj podlahy sú teplejšie a to vďaka lepšej tepelnej izolácií.
* Vykurovacie systémy nemusia byť tak prešpekulované.
* Ďalším obrovským benefitom je to, že sa vám vrátia peniaze, ktoré ste do domu pôvodne vložili, pretože náklady na prevádzku sú omnoho nižšie.
Mýtus o pasívnom dome Poniektorí tvrdia, že v pasívnom dome nesmiete otvárať okná. Ide však o vyslovenú hlúposť. Okná otvárať, samozrejme, môžete. Výhodou je však to, že to robiť nemusíte, pretože aj počas horúcich prepotených či extrémne mrazivých dní sa vo vnútri bude stále držať príjemný vzduch.
Nízkoenergetické budovy sa stávajú trendom
Nízkoenergetický dom nemusí byť len rodinný, môže ísť, samozrejme, aj o vašu firmu, škôlku, ktorú navštevuje vaše dieťa či celý bytový dom. Možností je hneď niekoľko.
Ak stále váhate a premýšľate, či sa vám to skutočne oplatí, poraďte sa so skúsenými odborníkmi, ktorí vám povedia benefity a negatíva investície a vy sa na základe toho rozhodnete.
Dostaňte komplexný balík
Zverte starosť o váš nový domov do rúk profesionálov. Do balíka služieb patrí architektonické navrhovanie, kde sa celá vaša nová pasívna budova naprojektuje. Ďalším bodom je poradenstvo s dodávateľmi či technikmi, zabezpečenie prác na stavbe, samotný dozor počas nej a ako inak aj komplexná realizácia.