Kedy je tá správna doba, aby dieťa začalo s futbalom?

máj28,2017 #futbal #kopačky #sport

Hamšík, Rosický, Baroš. Hovoríte si, že by bolo skvelé, keby váš synček došiel vo futbale tiež jednou takto ďaleko, ale premýšľate nad tým, či už nastala tá správna doba, aby vaše dieťa s futbalom začalo? Kedy je správna doba začať s futbalom u detí?

 

Prečo by malo vaše dieťa začať s futbalom?

Futbal má spústy nesporných výhod. Ide o kolektívny šport, a tak máte záruku, že si vaše dieťa nielen nájde veľa nových kamarátov, ale tiež sa s nimi naučí vychádzať. Vďaka športom sa u detí pestuje zmysel pre zodpovednosť a ďalšie mnohé vlastnosti, ktoré sa mu v živote budú hodiť.

 

Ďalší pozitíva

● Finančne nenáročný šport.

● Neustálym pobehovaním bude vaše dieťa v zdravej kondícii.

● Futbal donúti premýšľať a rozvíja taktiku.

● Futbalisti sú väčšinou veľmi dobrí v matematike, pretože neustále počítajú, bez toho aby si to uvedomil.

 

V koľkých rokoch teda začať s futbalom?

Ako v každom športe, aj vo futbale platí, že čím skôr dieťa začne, tým lepšie. Avšak u každého je to veľmi individuálna záležitosť. U niektorých detí sa dá začať už v štyroch rokoch, u iných až v siedmich. Nábory detí do klubov sa usporadúvajú už od piatich, šiestich rokov. Kluby vypisujú zvyčajne dva nábory pre deti, jeden na jar a druhý na jeseň.

Ako už bolo raz spomenuté, jedná sa o individuálnu záležitosť. Medzi deťmi rovnakého veku môžu byť značné rozdiely, a to ako fyzickej tak aj mentálne. Ak sa rozhodnete prihlásiť svoje dieťa do futbalovej prípravky, odpovedzte si nasledujúce otázky.

 

Bude vaše dieťa schopné na tréningu vnímať informácie?

Bude schopné podriadiť sa niekomu inému, než vám?

Je schopné prijímať informácie, zvládnuť nácvik a udržať disciplínu v skupine detí?

Ak máte pochybnosti, či vaše dieťa tieto požiadavky zvládne, je vhodné počkať so zápisom na futbal aspoň pol roka. A aké sú náklady spojené s futbalom?

 

Vybavenie na futbal a jeho ceny

Kopačky Základným vybavením každého futbalistu, aj toho malého, sú kopačky. Pre najmenšie deti sú vhodné tie najlacnejšie plátené detské kopačky. Nielenže nemajú tvrdú podrážku, takže nepoškodzujú nohy, ale malý futbalista dostane do nohy veľký cit pre loptu. U drahých a naozaj kvalitných kopačiek sa mu tohto pocitu príliš nedostane. Cena kopačiek je rôzna, pohybuje sa od 18 až do 200 €.

Na profesionálnej úrovni sa kopačky delia na dve kategórie:

● kopačky s umelými špunty – kopačky sa špunty sa používajú k hre na suchej tráve,

● kopačky s kovovými kolíkmi – kopačky s kolíkmi majú veľmi tvrdú podrážku a používajú sa len pri daždi alebo veľmi mokrej tráve, za účelom zabránenia pošmyknutia.

 

Halová obuv

Futbal sa samozrejme hrá tiež v zimných mesiacoch a vášmu dieťaťu sa budú okrem kopačiek hodiť tiež halovky. V priestoroch krytej haly pre vstup je potreba halová obuv s bielou podrážkou. Cena halovek sa pohybuje okolo 50 € a vyššie.

 

Chrániče holení

Chrániče holení chráni danú časť nohy pred kopnutím od spoluhráčov. Brankár môže mať aj chrániče kolien. Cena chráničov holení sa pohybuje okolo 7 € a vyššie.

 

Štucne

Štucne čiže podkolienky zakrývajú chrániče a ich cena sa pohybuje okolo 10 €.

 

Vhodné oblečenie

Dres, tričko, kraťasy alebo trenírky. Brankári musia mať odlišný dres než hráči v poli. A prípadne brankárske rukavice, ktorých cena je okolo 50 €.

 

Futbalová lopta

Malé deti hrajú s podstatne menším loptou než dospelí, aby ho zvládli odkopnúť. Cena futbalovej lopty záleží na použitom materiáli, najlacnejší tréningové lopty z PVC stojí 13 €, u zápasových lôpt z polyuretánu cena začína na 30 €.

 

Koľko peňazí si pripraviť na kurzovné?

Mesačný kurzovné u prípravky sa pohybuje v rozpätí od 3 do 9 €. Ceny sa vždy líši podľa klubu a záleží tiež na týždennom počte tréningov. Menšie kluby majú tréning zvyčajne 2x týždenne, vo väčších kluboch môžu deti trénovať aj 3x za týždeň.

Okrem spoločných tréningov v kluboch, môžete využiť ponuku súkromných futbalových škôl, ktoré ponúkajú individuálny prístup. Tomu tiež zodpovedá cena. Za hodinový tréning v súkromnej škole dáte okolo 18 €.

Súvisiace príspevky