Keď žijete rušným životným štýlom, občerstvenie môže byť užitočné, keď vás zastihne hlad a nemáte čas na prípravu jedla. Avšak mnohé dnes dostupné ľahké jedlá majú vysoký obsah rafinovaných uhľohydrátov a cukru, čo môže spôsobiť, že sa budete cítiť nespokojní a budete mať chuť na ďalšie jedlo. Kľúčom je zabezpečiť, aby vaše občerstvenie bolo výživné a obsahovalo bielkoviny.

Áno, všetci máme dlhé dni v práci, keď začíname mať chuť na niečo sladké alebo potrebujeme niečo slané, čo nám pomôže vymaniť sa z pracovného ruchu. Mali by sme zvážiť, čo dávame do svojho tela. Ak budete múdro maškrtiť, budete sa cítiť a možno aj vyzerať lepšie. Kto by to predsa nechcel?

Odhoďme teda výhovorky bokom a prejdime si niektoré zdravé a výživné položky, ktoré by ste mali pridať na začiatok svojho nákupného zoznamu potravín.

Orechy a ovocie

Orechy a semená majú vysoký obsah tuku, nízky obsah sacharidov a sú skvelým zdrojom niekoľkých živín vrátane vitamínu E, horčíka a selénu. Ľahko si z nich pripravíte študentskú zmes alebo granolu, ktoré sa niekedy kombinujú s čokoládou a obilninami. Sú dobrým zdrojom bielkovín.

Množstvo bielkovín v tejto zmesi môžete zvýšiť použitím mandlí alebo pistácií. Vďaka sušenému ovociu a orechom je zmes veľmi kalorická, takže je dôležité nejesť príliš veľa naraz. Hrsť je primeraná porcia.

Grécky jogurt

Grécky jogurt je ideálny zdravý snack s vysokým obsahom bielkovín. Okrem toho, že je grécky jogurt skvelým zdrojom bielkovín, má vysoký obsah vápnika, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí. Aby bol jogurt ešte chutnejší a sýtejší, môžete si doň pridať cereálie alebo ovsené vločky. Mliečne výrobky ako grécky jogurt, kefír alebo acidofilné mlieko fungujú ako podpora zažívania.

Z gréckeho jogurtu si tiež môžete vytvoriť zdravý dressing, ktorý si môžete natrieť na bio chipsy, ktoré sú zdravšou alternatívou oproti bežným zemiakovým lupienkom, ktoré nájdete v regáloch supermarketoch. Smaženie prebieha pri nižšej teplote za použitia olivového oleja. Stačí ak do gréckeho jogurtu pridáte cesnak a koreniny. Dokonca je z neho možné upiecť aj chlieb.

Arašidové maslo

Arašidové maslo a arašidy sú známe tým, že vám pomáhajú cítiť sa dlhšie sýtymi a bolo preukázané, že podporujú pocit plnosti, keď ich konzumujete medzi jedlami. Skúste si spraviť zelerové tyčinky natreté arašidovým maslom. Ako desiata do práce alebo pre deti sú vhodné celozrnné toasty s arašidovým maslom.

Akokoľvek nudne môže znieť „zdravé občerstvenie“, boli by ste prekvapení, aké môže byť chutné. Stačí len vyskúšať nové veci a recepty, ktoré nie sú náročné na prípravu a môžete si ich ľahko vziať do tašky či kabelky.

Súvisiace príspevky