Nielen trávnik alebo čo všetko tvorí záhradu?

nov23,2016 #kútik #trávnik #zahrada

Keď sa povie záhrada, väčšina z nás si vybaví práve hebký sviežo zelený pruh trávnika s kvitnúcimi sedmokráskami alebo občasným ostrovčekom jetelíčku. Ale na vysnívaný obraz sa nám postupne začínajú nalepovať ďalšie nevyhnutné propriety: záhradnícke náradie, hrantíky, nábytok alebo detské hračky. A tie musíme niekde uskladniť, inak čoskoro získame miesto pôvabného trávniku len chaotickú spleť predmetov, ktorá estetike záhrady skutočne nepridá.

Ak nemáte veľkú pivnicu, bude pre vás vhodným riešením záhradný domček. Ale vôbec nemusí ísť o hrdo sa týčiace solitéry zasadené do okolia bez štipky vkusu, aké na nás často pomrkávajú zo slovenských záhrad. Poradíme vám, ako to urobiť, aby záhradný domček estetike celého priestoru neublížil.

zahradni-domky-chatky-altany-garaze

Na veľkosti záhrady (ne) záleží

Všeobecne platí, že na veľkú záhradu sa hodí aj veľký záhradný domček, ale je to naozaj tak? Veď donedávna bolo rovnako neprekročitelným pravidlom aj ladenie farby topánok s kabelkou a hľa, kam sa dnes trendy posunuli. A rovnakým obrozeneckým procesom prešli aj záhradné domečky.

Ideálny záhradný domček do modernej záhrady by nemal zaberať príliš veľký kus trávnika ani nepríjemne tieniť. Aj veľkosť je variabilná. Ak máte napríklad veľkú záhradu rozdelenú do dvoch pruhov po oboch stranách domu, na veľkú stavbu radšej zabudnite. A prečo si vlastne zaobstarať skôr dva menšie záhradné domčeky umiestnené do rôznych kútov záhrady?

11627-zahradni-domek-vladeko-56

Práve rohové priestory nám umožňujú vytvoriť ten správny záhradnícky kútik, do ktorého sa nevyhnutná drevostavba ľahko schová. Stačí ju doplniť napríklad o záhony s bylinkami milujúcimi polotieň alebo ju ukryť za vysoké letničky alebo okrasné kríky. Uplatníte tiež veľké hrantíky na kolieskach, vďaka ktorým získate záhradu, ktorá sa vám prispôsobí bezo zvyšku a tým vám uľahčí svoju údržbu. A to iste každý milovník pokojných letných večerov vrelo uvíta.

 

Súvisiace príspevky