Obývačka je miestnosť, kde nielenže trávite najviac času vy, ale je tiež miestom, kde usádzate svoju návštevu. Práve preto, by mala byť zariadená tak, aby už na prvý pohľad vzbudzovala dojem útulného, štýlového a jedinečného priestoru. Nezáleží na tom aká veľká vaša obývačka je, správnymi prvkami ju môžete opticky nielen zväčšiť ale najmä dodať pocit domova, tepla a pohodlia.

Spôsobmi a prostriedkami, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch môžete dosiahnuť, že sa k vám návšteva bude chcieť vracať každý deň, pretože sa bude u vás cítiť viac než príjemne.

Opticky zväčšite priestor správnym výberom tapiet

Do obývačky sa hodia rôzne vzory. Nebojte sa popustiť uzdu fantázii a experimentovať so vzormi a farbami. V závislosti od toho, či chcete priestor zväčšiť, zmenšiť, zosvetliť alebo sa vám naopak viac páčia tmavé izby, máte na výber z nespočetného množstva tapiet na trhu. Väčšie vzory na tapetách sa hodia do veľkých obývačiek, ktoré chcete opticky zmenšiť. Naopak, ak chcete izbu zväčšiť, čo je v prípade bytových obývačiek pravdepodobné, vyberajte tapety so vzormi, ktoré nie sú husto na sebe. Zvážte doplnky vo vašej obývačke a nezabudnite na ich kombináciu s tapetami. Pokiaľ máte alebo plánujete zakomponovať do obývačky výrazné doplnky, nemali by ste to s tapetami prehnať. V tomto prípade stavte radšej na jednoduchosť a nechajte doplnkom vyniknúť.

Bez koberca nie je žiadna obývačka obývačkou!

Koberec do obývačky by mal byť nielen dizajnový ale aj funkčný a praktický. Koberec je okrem iného presne tým druhom doplnku, ktorý môže byť výrazný, jedinečný a iný ako zvyšok nábytku a doplnkov. Ak sa neviete rozhodnúť medzi farebnými variáciami, neutrálne farebné koberce, vrátane béžovej a šedej, nikdy nevyjdú z módy, takže ak zrovna nie ste typ, ktorý by rád skúšal ale máte radšej istotu, stavte na takéto neutrálne farby. Teplé farby, ako sú kombinácie červenej, vínovej, oranžovej či žltej vytvárajú útulnú atmosféru a skrývajú škvrny. Moderné sú dnes rôzne motívy a geometrické útvary na kobercoch. Čo sa týka veľkosti, ak disponujete veľkým priestorom, obľúbené sú napríklad metrové koberce. Do menších priestorov sú vhodné kusové koberce, pod stôl, ktoré správnym výberom dizajnu dokonale oživia priestor.

Nezabudnite na živé rastliny a veľa vankúšov

Živé rastliny a kvety tvoria ten správny pocit domova. Vysoké črepníkové rastliny v kombinácii s nízkymi, malými stolovými kvetmi a rastlinami dokážu krásne vyplniť priestor. Dôležité je si však uvedomiť, koľko svetla dokáže priestor vašim rastlinám poskytnúť, aby ste to s nimi zbytočne neprehnali. Ďalším doplnkom, ktorý dokáže zútulniť priestor sú jednoznačne vankúše. Malé, veľké, jednofarebné, či farebné, s motívmi a štruktúrami na sedačku jednoznačne patria. Skombinovať ich je to najlepšie čo môžete urobiť a nebojte sa, určite to nepokazíte!

Veríme, že sme vám našimi tipmi pre zútulnenie obývačky pomohli a teraz sa už môžete pustiť do zariaďovania!

Súvisiace príspevky