Dodnes neviem prečo, ale džez a dvadsiate roky minulého storočia ma vždy hlboko a mimoriadne oslovovali. Možno preto, že tých časoch táto skvelá, nespútaná muzika dokázala na body vyhrať nad pamiatkami hrôz Prvej vojny, a zároveň vypavila všetko, čo s tou odumretou, vyprázdnenou dobou súviselo. Urobila skrátka viac miesta pre zdravu drzosť, slobodu a odvahu. Nielen v spoločnosti, politike, či rodine. Džezové synkopy dokonale vygumovali minulú módu, životný štýl aj zábavu a od základu prekomponovali svety mužov a žien.
A ešte niečo podstatné. Medzi ľudí odvážne vtrhli – ako inak, ak keď nie drzo a bez opýtania – film a Hollywood. Filmové hviezdy žiarili na každom kroku, diktovali a od základu menili a menili. Snáď kdesi tu začal koreniť aj “sweet” glamour štýl, ktorý je dnes pre mňa viac, ako len odtlačok honosných rezidencií vtedajších hollywoodskych superstars alebo módnych kreácií legendárnej Coco Chanel.
Glamour štýl nesie v sebe neoddiskutovateľné posolstvo príťažlivosti, lesku a očarovania pôvabom. Vo vilách a apartmánoch filmových hviezd síce šarmatne citoval to dávno minulé, aby sa mu však pri prvej možnej príležitosti a s drzým žmurknutím vysmial. Bola to akási moderná a slobodná interpretácia niekdajšej honosnosti, ktorá uchvátila a pohltila aj mňa. Samozrejme, dnes v mnohom iná ako vtedy, ale stále rovnako príťažlivá, neodolateľná a lákavá – v každom ohľade.
Keď o tomto jedinečnom interiérovom štýle premýšľam bez zbytočných emócií – čo sa mi, priznávam, darilo a darí pomerne ťažko – dajú sa v ňom objaviť aj určité pravidlá, či skôr nikým nepísané zásady. Jednou z prvých by mal byť bezmála oslepujúci lesk.
Napríklad glamour obývacia izba, by sa mala ponoriť do jagavej a trblietavej nálady, až nadčasového lesku. Priestor by mal ponúkať všade, kde to vkus a možnosti dovolia, imitácie drahých kameňov, detaily sklenenej bižutérie, odrazy veľkých a menších zrkadiel, záplav svetla, metalických plôch alebo vyskoleštených podláh.
Dôležitým prvkom každého takéhoto priestoru sú kozub a oheň. Platí, že tu nemá byť v popredí forma, ale atmosféra. Nikto od nás nečaká, že v miestnosti nájde skutočný, originálny krb s praskajúcimi polenami, vôňou živice a dymu. Pokojne sa dá nahradiť falošnou krbovou rímsou na stene, na ktorej stoja budú stáť masívné, takmer barokovo pompézne svietniky.
Cieľom je v prvom rade oheň a jeho magická, večná sila. A propos. Sviečky majú byť takmer povinne biele. Zároveň treba zdôrazniť, že televízny prijímač, nech je akokoľvek tenký alebo hi-tech, je v glamour priestore nežiaduci. V tomto prípade je jeho miesto v dajakej špeciálnej skrinke, či nenápadnom zákutí nábytku.
Do sedačky, doplnenej o množstvo vankúšov, ale aj do všetkých kresiel, sa musí človek úplne ponoriť a doslova prepadnúť. Heslom je pohodlie, pohodlie a ešte raz pohodlie. Okolie potom lemuje ťažký, pocitvý nábytok s pozlátenými a vyrezávanými detailami. Zároveň treba mať neustále na zreteli, že takto pretvorený priestor má diváka očarúvať, lákať a tešiť. A tak tu niet ani najmenší kúsok miesta na dajaké náhradné, nebodaj polovičaté riešenia.
Naozaj veľkú pozornosť treba venovať proporčnosti a celkovej mierke “zúčastnených vecí.” V glamour izbe by mali jeden, dva, či viac predmetov dosahovať nečakane veľké rozmery. Napríklad môže ísť o obraz, ktorý s ľahkostou pokrýva viac ako polovicu steny alebo rozmerovo naddimenzovaný luster. Pádna poznámka. Luster pre glamour riešenia je takmer zásadne vyrobený z brúseného skla alebo krištáľu. Akýmsi očakávaným, ale vždy príjemným šokom býva umiestnenie takéhoto atypického svietidla na miesto, kde tradične žiadne miesto nemá, dajme tomu v našej kúpeľni.
Takmer by som zabudla. Neodmysliteľnou súčasťou každého glamour interiéru je luxusný textil. Mám na mysli napríklad brokát, zamat alebo satén, teda vážne, ťažké, ale na omak hebké látky. Obajvujú sa na poťahoch, vankúšoch, závesoch, dokonca na tapetách. Povinným doplnkom býva rozmerovo veľké zrkadlo v honosnom, pozlátenom ráme.
Pre výsledný a komplexný efekt treba myslieť aj na dajakú pôvabnú, najmä však netuctovú starožitnosť. Nemusí ísť o horibilnú sumu, ktorú by nás mala stáť, skôr treba hľadať akcent a začiatok nového príbehu, ktorý nám bude rozprávať. Takže si môžeme s pokojným svedomím postaviť na rímsu kozuba vydarenú repliku vzácnych empírových hodín alebo skoro originál porcelánovej rokokovej sošky. A ešte jedna malá, a myslím, že dosť podnetná poznámka. Ak si zavesíte na krištáľový luster, či na niektorú z dekorácií v miestnosti dúhové pávie alebo labutie pero, vôbec nič tým nepokazíte, skôr naopak.
Nemožno pochybovať, že glamour štýl bol, je, a zrejme natrvalo ostane, témou, kde sa spája okázalá rafinovanosť s precíznosťou a dokonalosťou. Mňa jeho čarovný svet pohltil veľmi skoro a vlastne nastálo. Dokonca sa mi dnes zdá, že som nikdy po inej alternative ani netúžila.
Aby som však túto moju myšlienku upresnila. Chcela som mať okolo seba predovšetkým jednoduchosť a jednoznačnosť, teda dva kľúčové prvky, ktoré tento typ bytového dizajnu ponúka. Stálo ma veľa času a premýšľania ako skĺbiť zamýšľané detaily do harmonického celku, ale istom okamihu som rezignovane zodvihla ruky nad hlavu. Viac-menej som to na celej čiare vzdala, keďže to začalo byť nad moje sily. Skrátka som cítila, že skĺbiť všetky tie krehké veci a nekompromisné požiadavky do jediného, synkopicky harmonizujúceho celku, zvládne len profesionál. Uvažovala som teda o pomoci odborníka a skutočného experta.
Našťastie, jedna moja dlhoročná, naozaj dobrá priateľka, mi posunula zaujímavý kontakt na spoločnosť ORIGINE INTERIER DESIGN, bytový architekt, návrhy domov Bratislava a pani Pavlínu Lipkovú. Bola to vskutku šťastná a presne cielená voľba. Pani Lipková zvládla moje nejednoduché zadanie bezchybne. Dokonale a tvorivo sa pohrala s “glamour povinnosťami” noblesnej elegancie a “trés chic” nuansami všetkých prítomných štruktúr, textúr a vzorov. Konečný výsledok absolútne predstihol všetky moje očakávania a bezozbytku naplnil môj dávny glamour sen.
Vôbec teraz nepreháňam, ak poviem, že som doslova žasla nad suverenitou, samozrejmosťou a presnosťou, s akými pani dizajnérka pracovala a volila jednotlivé interiérové prvky. Bolo príjemné a upokojujúce sledovať, ako každý vybraný kúsok presne zapadá na vopred zvolené a vytipované miesto. Tapety a štruktúry na stenách sú inšpiráciou zo spoločnosti ZINC, ktorá sa dlhodobo venuje dizajnu glamour interiérového štýlu. Zvolená farebnosť, teda hlavne kombinácie bielej, čiernej a odtiene fialovej, rešpektuje zásady tohoto obľúbeného štýlu. Ja si ale pomerne často neodpustím túto prísne načrtnutú líniu narušiť, a svoj priestor doplním pestrofarebnou kvetinovou výzdobou.
Vždy som mala okolo seba rada veľa jasu a svetla, čo platilo aj v mojom detstve, keď mi rodičia museli – chtiac-nechtiac – odhrnúť na noc závesy, aby som vôbec zaspala. Tmy ani šera som sa síce nijako zvlášť nebála, ale skôr ma zneisťovali. Pochopiteľne, môj dnešný, vytúžený glamour interiér žije svetlom naplno. Veľké okná v industriálnom štýle zabezpečujú jeho dostatok v každej dennej hodine. Interiér sa tak nesmierne šikovne umne vyhol fádnosti a vizuálnej plochosti, keďže vďaka svetlu sa neustále menia nielen detaily, ale tiež novonadobutnutá krása pôvodného priestoru.
A čo v okamihu, keď sa deň okolo nás láme? Miestnosť odrazu dostáva nový rozmer vďaka rozžiarenému krištáľovému lustru a osvetleniu v podhľadoch stropov. Kombinácia lesku a kontrastu použitých tlmených farieb predstavuje vyváženú súhru a celému interiéru dodáva dojem skutočnej honosnosti a prepychu.
Každučký kúsok nábytku v mojej novej, glamour miestnosti je originálom. Spomedzi nich však asi vôbec najväčšiu, a zrejme aj najzaslúženejšiu pozornosť upúta úžasný konferečný stolík. Stojí odvážne až suverénne uprostred rozžiareného priestoru, pýši sa vyrezávanými nožičkami a pôsobivými taburetkami.
Pani dizajnérka a spoločnosť ORIGINE INTERIER DESIGN dokázali skvele prepojiť a vyvážiť všetky prvky v obývacej miestnosti tak, aby som mohla do tejto harmónie pokojne zasahovať aj ja. Veľmi rada totiž do môjho domova často nosím a pridávam najrôznejšie novoobjavené a pôvabné kúsky. Ak sa nad tým teraz zamyslím, vlastne som to vnímala ako jednu z podmienok, keďže rada posúvam významy vecí okolo mňa, dodávam im nečakané akcenty a súvislosti.
Nedávno, keď som sedela ponorená v mojom novom glamour kráľovstve, premkol ma pocit z detstva a obrazu mamy medzi dverami. Je večer, šero a ja už ležím v posteli. Prosím mamu, aby naširoko roztiahla závesy, lebo nebudem môct zaspať. Dva kusy látky ticho preletia vpravo a vľavo a do izby prenikne svetlo odrazené od fasád a striech domov. Celá izba náhle zmäkne a veci sa v tom inom svetle rozžiaria novým pôvabom. Ako dieťa som slovo glamour ešte nepoznala, ale tie chvíle vo mne ostali ukryté natrvalo.