Pestrosť našich životov spočíva vo farbách

Zrak, ktorý k nám posúva viac ako osemdesiat percent informácií, je najdôležitejším zmyslom človeka. Pokiaľ je človek zdravý, berie ho ako samozrejmosť. Ak sa však začnú objavovať nejaké komplikácie, uvedomuje si, že nič nie je len tak.

Podstúpiť očné vyšetrenie očí by mal každý. Práve na vyšetrení vám pomôžu zistiť, či sú vaše oči zdravé a v poriadku. Na očnej klinike vám urobia k vašej spokojnosti kompletné očné vyšetrenie, vyšetrenie očného pozadia, šedého a zeleného zákalu, OCT vyšetrenie, prednej časti oka, perimetrické vyšetrenie, vyšetrenie o spôsobilosti na prácu, na vodičský a zbrojný preukaz, vyšetrenie na farbosleposť a porušený farbocit či predpis na okuliare.

 

Farbosleposť a porušený farbocit si ľudia často zamieňajú

Jedným z nie ojedinelých problémov, ktoré sa vyskytujú u ľudí rôzneho veku býva porucha videnia farieb, známa tiež ako porušený farbocit.  Pri tejto poruche sa ľuďom stáva to, že farby zamieňajú za iné, respektíve, mýlia si ich.

Hoci sa to niekomu môže zdať ako banalita, aj kvôli zlému vnímaniu farieb sa k nám nedostáva postačujúce množstvo informácií. Tento jav vplýva na kvalitu nášho života tým, že znižuje spoľahlivosť informácii, ktoré sa k nám z okolia dostali, čím spomaľuje aj náš reakčný čas.

Čo sa farbosleposti týka, tá je často s porušeným farbocitom zamieňaná. V skutočnosti však ide o dve odlišné veci. Najzávažnejší rozdiel je v tom, že farboslepý človek vôbec zelenú a červenú farbu nevidí, zatiaľ čo u človeka chybne vnímajúceho farby, fungujú všetky receptory (teda aj zelená a červená farba).

 

Život bez farieb a jeho následky

Poruchami vnímania farieb trpí až 8% mužov a 0,5% žien. Ľudia, ktorí trpia touto poruchou, sa dokonca nemôžu uchádzať o niektoré zamestnania, čo ich dostáva do značnej nevýhody oproti ostatným. (Ide konkrétne o povolania ako: doktor, zubár, zubný technik, kaderník, kozmetička, maliar, výrobca liečiv atď.)

Títo ľudia majú problém aj nielen v cestnej premávke, ale môžu mať problém aj so samotným získaním vodičského preukazu. Prečo? Dôvodom je, že nespozorovanie farieb na semafore v takýchto prípadoch neraz skutočne spôsobilo nehody, hlavne na železničných priechodoch, kde šoféri jednoducho červené blikajúce svetielka nezbadali.

Predstavte si, že bežný človek dokáže rozoznať niekoľko miliónov farieb, zatiaľ čo človek, ktorý ma poruchu videnia, len niekoľko tisíc alebo len niekoľko stoviek. Takýto človek je obmedzovaný nielen v detstve, počas ktorého farby hrajú skutočne veľmi dôležitú rolu, ale aj v obyčajnej veci ako je obliekanie sa a zladenie svojho oblečenia do prijateľných odtieňov.

Poruchy farebného videnia sú vo väčšine prípadoch zdedené. Ojedinele sa stane aj to, že niekto poruchu získa. Príčinou býva najčastejšie nejaké zranenie a preto sa tento druh farbosleposti dá aj dobre liečiť. Získané poruchy videnia môžu byť aj vedľajším účinkom určitých liekov.

V dnešnej dobe všakovakých výmyslov sa aj tieto poruchy dajú korigovať. Okuliare so špeciálnych sfarbením vám môžu pomôcť a vy konečne budete vidieť skoro tak ako tí normálne vidiaci.

Ak si svojej poruchy stále nie ste vedomí, ale máte podozrenie, navštívte očného lekára a poraďte sa s ním o ďalšom postupe. Sami budete prekvapení, ako vám jedna krátka návšteva môže zmeniť celý život.

Súvisiace príspevky