Či už ako rodičia tento rok vypravujete svoje dieťa do školy prvýkrát alebo po niekoľkýkrát, možno sa stretávate s istou nevôľou zo strany potomkov. Sladké ničnerobenie totiž končí a nastáva obdobie, ktorého sa mnohí obávajú. Existuje však niekoľko fígľov, ktoré môžu deťom pomôcť tento strach či nechuť prekonať – moderná škola.

Deti počúvajte

Totiž nie všetko, čo deti rozprávajú a hovoria, je z rozmaru. Tým, že budete ich spätnú väzbu zo života v školskej lavici brať vážne, im dokážete, že vám na ich názore záleží. Rodičia majú často tendenciu mávnuť rukou, to sa však väčšinou nevypláca. Z postrehov detí totiž môžete všeličo vyčítať. Napríklad to, ako sa im v škole páči, ako vychádzajú so spolužiakmi a ako im ide učivo. K ich poznatkom buďte chápaví a berte ich vážne. Ak budete deti počúvať, môžete často objaviť aj rôzne problémy a včas ich tak podchytiť. Reč je o najrôznejších problémoch s preberanú látkou, psychických problémoch či aj o šikanovaní.

Učte sa s deťmi doma

Nielen v prvom, ale aj v ďalších ročníkoch je efektívne venovať sa školským povinnostiam spoločne s deťmi. Nielen, že tak máte prehľad o tom, kde majú vaši potomkovia slabiny a naopak, ale tiež máte možnosť ovplyvniť, ako sa na daný predmet budú v budúcnosti tváriť. S tým súvisí aj to, akým spôsobom budete čas nad učením tráviť. Nikde nie je napísané, že je potrebné hrbiť sa nad preberanú látkou doma nad stolom. Opakovať si s nimi môžete pri varení, pri upratovaní alebo na prechádzke. Skúste ich motivovať a na základe faktov z danej témy organizovať súťaže. Ideálne sú tiež rôzne doskové, náučné a spoločenské hry. Široký výber nájdete napríklad na webe Pexik.cz, kde nájdete hry vhodné pre rodinné večery a zároveň aj populárno náučné hry pre deti na začiatku svojich školských rokov. Pomocou hier môžete pilovať abecedu, vybrané slová, počítanie, ale aj zemepis či dejepis. Zo skúseností tiež sami viete, že si omnoho lepšie pamätáte to, čo vás baví. Ak teda sledujete, že má dieťatko s nejakou látkou problém, aplikujte doma školu hrou. Deti sa tak zábavnou formou niečo naučia a nadobudnuté vedomosti potom využijú aj v škole.

Nesnažte sa deti zavaliť ďalšími aktivitami

Mnoho rodičov má vo zvyku deti hlásiť do rôznych mimoškolských aktivít. Všetkého veľa ale škodí. Ak naplníte celý týždeň rôznymi záujmovými krúžkami, deti potom nemajú chuť ani energiu venovať sa učeniu doma. Jeden, maximálne dva krúžky bohato stačia.

Motivácia je kľúčom k úspechu

Dospelí potrebujú motiváciu, deti potrebujú motiváciu. Dokonca aj zvieratá potrebujú motiváciu, aby dosiahli požadované výsledky. Spôsobov, ako motivovať, je niekoľko. Stačí si len vybrať. Na malé deti však stále najefektívnejšie pôsobí obyčajná pochvala. Dávajte teda deťom najavo, keď vás svojimi školskými úspechmi potešia. Avšak prílišne netrestajte, keď sa niečo nepodarí. Predsa len, robiť chyby je ľudské.

Súvisiace príspevky