Teak – drevo dvoch tvárí

nov29,2016 #interiér #nábytok #teak

Pri nákupe nábytku nás často zaujíma iba jeho vzhľad a praktickosť. S materiálom si ale takú hlavu nerobíme. Ak chceme kvalitu, poobzeráme sa po nábytku z masívu a je nám vcelku jedno, či vyrástol u nás na Šumave alebo v ďalekej Indonézii. My by sme vám dnes radi trochu bližšie predstavili nábytok z teaku, ktorý si rozhodne zaslúži veľkú pozornost.

Teak je ľudové označenie pre tvrdé tropické drevo pochádzajúce zo stromu Tectona grandis (tík). Obyvatelia Ázie si jeho odolné drevo obľúbili už veľmi dávno, boom v Európe však nastal až v druhej polovici 20. storočia, kedy bolo teakové drevo používané na výrobu nábytku tzv. Dánskeho štýlu. A od tej doby jeho obľuba neustále vzrastá.

Teakový nábytok je k dostaniu v mnohých prevedeniach a štýloch. Veľmi dobre sa dopĺňa aj s modernými materiálmi, napríklad s kovom. Spojenie teplého dreva a chladného kovu pôsobí sviežo a iskrivo. Ak máte radi podobné kontrasty, určite sa vám zapáči ARIAL – konferenčný teakový stolík s kovovými nohami.

thomas-wyrzezbiona-laweczka-z-dr_682_1200

Teak známy aj neznámy

Teak sa skvele hodí pre použitie v interiéri aj v exteriéri. Zvlášť u záhradného nábytku oceníte jeho prirodzenú odolnosť proti vlhkosti a iným rozmarom počasia. Ale vedeli ste, že vzhľad teakového nábytku môžete prispôsobiť svojim potrebám a želaniam? Je to prosté. Ak ste si zamilovali sýtu farbu a zvýraznenú textúru dreva, ošetrite teakový záhradný nábytok raz alebo dvakrát ročne špeciálnym olejom. Ale možno je vašim snom patina a záhrada vo vidieckom alebo vintage štýle. Aj vtedy ale teak oceníte. Ak necháte pôsobiť slnko a dážď, už za rok sa na jeho povrchu objaví jemná striebristo-šedá patina, ktorá ale zároveň chráni ostatné drevo pred prehlbujúcim sa poškodením. Aj bez ošetrenia bude teda záhradný nábytok z teaku vyzerať skvele. A keď vás patina omrzí, stačí povrchovú vrstvičku dreva jednoducho zbrúsiť a ošetriť olejom. Vašej záhrade sa určite bude páčiť THOMAS – vyrezávaná teaková lavica v dekoratívnom štýle.

S použitím tropického masívu sa často spájajú výhrady, týkajúce sa nešetrného odlesňovania veľkých plôch. Ale počuli ste už o tzv. recyklovanom teaku? Ten nepochádza z priamej lesnej ťažby, ale získava sa z predmetov, ktoré už doslúžili svojmu účelu. Typicky ide o staré rybárske loďky alebo mostné konštrukcie. Vysoká kvalita a odolnosť teakového dreva umožňuje tento odpadový materiál znova spracovať. Teakové drevo tak získa nové využitie a môže sa premeniť napríklad v poličku, stôl alebo pohodlnú stoličku. V e-shope Silugo.sk môžete kúpiť nábytok z masívu vyrobený práve z recyklovaného teaku, ktorý opracovali a vymodelovali šikovné ruky indonézskych remeselníkov, ktorí si svoje zručnosti odovzdávajú z generácie na generáciu. Môžete si byť istí, že každý kúsok teakového dreva bol spracovaný s maximálnou starostlivosťou a vzhľadom na jeho predchádzajúcu históriu. Každý kus nábytku je navyše originál, ktorý zútulni a skrášli vaše bývanie.

Súvisiace príspevky