Zvažujete nový spôsob topenia a chceli by ste drevo vymeniť za niečo ekonomickejšie, ale aj ekologickejšie? Vyskúšajte brikety. Brikety sú vyrábané mechanicky, môžu mať tvar oválu či kvádra, a predstavujú moderný a lacný spôsob vytápania bytu. Práve preto sa stávajú medzi ľuďmi čoraz viac obľúbené.
Druhy brikiet
Existuje niekoľko druhov brikiet, líšia sa hlavne surovinou, ktorá sa pri výrobe použila a samotným spôsobom spracovania. Každá surovina má špeciálne vlastnosti, či už ide o dĺžku horenia alebo výhrevnosť.
Brikety z pilín
Tieto brikety sa vyrábajú z dreva, tvrdého, mäkkého alebo z kombinácie oboch. Brikety z tvrdého dreva majú výhodu v tom, že horia dlhšie, nezanechávajú veľké množstvo popola a majú väčšiu výhrevnosť.
Brikety z kôry
Sú o niečo drahšie ako bežné brikety, ale svojimi výhodami cenu vyvažujú. Hoci zanechávajú viac popola, horia dlhšie ako drevené brikety. Spoznáte ich podľa tmavej, skoro čiernej farby.
Výhoda oproti iným materiálom
Brikety sa hodia prakticky všade. Môžete s nimi zatopiť v kozube, v kotle či v klasickej peci. Pri porovnaní s hnedým uhlím sú brikety viac výhrevné a sú vhodnejšie aj z etického hľadiska, pretože pri ich spaľovaní nedochádza k znečisťovaniu životného prostredia.
+ Môžete ich dlho skladovať, ľahko s nimi manipulovať
+ Sú lacnejšie ako drevo či plyn, majú skvelé výhody, čo sa týka ceny a výhrevnosti
+ Neničia životné prostredie
+ Vznikajú recykláciou biologického odpadu, šetríte teda životné prostredie až dvojnásobne
+ Hodia sa prakticky všade
Ako si vybrať?
Nočné brikety
Na noc vyskúšajte brikety z kôry, ktoré majú v sebe minimálny podiel dreva. Ich veľkou výhodou je, že počas celej noci rovnomerne udržia teplotu a vy si nebudete musieť nastavovať budík, aby ste briketu priložili do kozuba. Ich doba horenia sa pohybuje od 10 do 16 hodín.
Bukové brikety
Skvelé rozhodnutie predstavujú aj brikety z tvrdých drevín (buk, dub). Vyrábajú sa bez akýchkoľvek chemických prísad a vďaka svojmu zloženiu nezanášajú komín.
Vyberte si ten správny spôsob vytápania svojho domu či chalupy a ušetrite tak nielen svoju peňaženku, ale aj prostredie, v ktorom žijete.