Zaobchádzajte so zábavnou pyrotechnikou správe

sep26,2016

Aj dámy si počas osláv spojených s koncom roka a vítaním toho nového rady odpália zábavnú pyrotechniku. Mali by však dbať na maximálnu bezpečnosť a petardy, dymovnice či ohňostroje odpaľovať tak, aby si neublížili seba a ani nikomu v ich okolí. Prečítajte si niekoľko bezpečnostných zásad spojených so správnym zaobchádzaním s pyrotechnikou.

 

Kupujte len v špecializovaných a overených obchodoch

Ak si chcete byť istá, že nakúpená zábavná pyrotechnika je maximálne bezpečná, z ďaleka sa vyhýbajte tržniciam. Pyrotechniku by ste mali kupovať výlučne v špecializovaných obchodoch, a to ako tých kamenných, tak internetových. Tie sú totiž pod prísnou kontrolou štátnych orgánov, a preto si nedovolia predávať nič iné, než kvalitnú a maximálne bezpečnú pyrotechniku. Od malých petárd, až po väčšie rakety či majestátne ohňostroje.

 

Ako správne skladovať pyrotechniku?

Po kúpe pyrotechniky je nevyhnutné ju správne uskladniť. Inak sa môže znehodnotiť alebo sa stať naozaj rizikovou pri jej použití. Zábavná pyrotechnika sa musí skladovať na suchých a chladnejších miestach vzdialených od otvoreného zdroja ohňa (napríklad krbu) či tepla (radiátorov). Takisto ju uskladnite tak, aby k nej mali prístup znemožnený deti.

 

Zásady odpalu

Počas osláv by ste nemali strácať hlavu a dodržiavať správne zásady odpaľovania pyrotechniky. Rozhodne s ňou nezaobchádzať pod vplyvom alkoholu a vopred si podrobne preštudovať návod na odpal uvedený na danom obale, kde je uvedené všetko podstatné. Na samotný odpal si musíte nájsť tiež vhodné miesto, ktoré je maximálne bezpečné. Ideálne voľné priestranstvo, kde sa nezhromažďujú ľudia. Ak daná pyrotechnika patrí do 2.a 3. kategórie, napríklad rakety a ohňostroje, nikdy ju neopaľujte v interiéri či na námestí, alebo pri kostole. Takisto na odpal nepoužívajte fľaše, ktoré sa môžu pri odpale rozbiť a úlomky z nich zraniť vás či ľudí navôkol. Ak sa vám nepodarí pyrotechniku odpáliť na prvýkrát, už to viac neopakujte, ale pyrotechniku zneškodnite. Napríklad obliatím vodou.

Súvisiace príspevky