Nájsť praktickú a štýlovú zimnú bundu je skutočná výzva. Existuje mnoho faktorov, ktoré treba zvážiť a ktoré v konečnom dôsledku ovplyvnia vaše pohodlie počas chladných dní. Na čo si dať pozor pri kúpe zimnej bundy? Pozrite si naše osvedčené tipy.

Akú zimnú bundu si vybrať?

Nájsť ideálnu zimnú bundu bude oveľa jednoduchšie, ak si hneď na začiatku určíte, čo naozaj potrebujete. Odpovedzte na otázky:

  • Bude bunda, ktorú si kúpite, jediným kusom oblečenia vo vašom šatníku a vydrží vám počas celej sezóny?
  • Aké zimy máte v regióne, kde žijete?
  • Plánujete ho nosiť počas intenzívnych outdoorových aktivít alebo počas bežnej dennej rutiny?
  • Obliekate sa radšej vo vrstvách, alebo sa spoliehate výlučne na hrejivé vlastnosti bundy?

Z odpovedí sa dozviete, aký druh vrchného oblečenia by ste mali hľadať. Musíte si uvedomiť, že sa nemôžete riadiť len vzhľadom alebo cenou. Pekné alebo lacné vrchné oblečenie nebude vždy funkčné. Tu je niekoľko tipov na výber bundy, ktorým by ste mali určite venovať pozornosť.

Na náplni záleží! Čo by bolo lepšie pre zimnú bundu?

Prvým krokom pri hľadaní ideálnej zimnej bundy je skontrolovať, akú má výplň. Existujú dva typy: prírodné a syntetické. Prírodná výplň zimnej bundy, t. j. kačacie alebo husacie páperie a perie, je vhodná do skutočne chladného počasia. Táto výplň dokonale chráni aj pred silnými mrazmi a zabezpečuje optimálne uchovanie telesného tepla. Musíte však mať na pamäti, že za takúto pohodlnú izoláciu budete musieť veľa zaplatiť.

Lacnejšou alternatívou prírodného plniva je syntetické páperie vyrobené z polyesterových vlákien. Bunda s touto izoláciou nezahreje hneď, ale keď sa teplota začne zvyšovať, poskytuje dostatočné teplo pre naše poveternostné podmienky. Bude to skvelá voľba pre alergikov a ľudí, ktorí hľadajú vonkajšiu vrstvu, ktorá poskytuje ochranu proti vlhkosti.

Druhý krok: Venujte pozornosť vonkajšiemu materiálu bundy

Je dobré, ak sa správne polstrovanie zimnej bundy kombinuje s kvalitným vonkajším materiálom. Premenlivé a veľmi rozmarné zimné podmienky vás nútia hľadať výrobky s povrchovou úpravou, ktorá je nielen odolná, ale aj nepremokavá. To je dôležité najmä pri bundách s prírodným páperím, ktoré rýchlo absorbuje vlhkosť, je ťažké a dlho schne.

Tu vzniká dilema, pretože najlepšie nepremokavé parametre majú polyester alebo polyamid, ktoré zároveň zabraňujú priedušnosti tela a môžu spôsobiť nadmerné potenie. Zlatá stredná cesta je zimná bunda, ktorej vonkajší materiál je zmes polyesteru alebo polyamidu a bavlny.

Perfektný strih – prispôsobte si páperovú bundu svojej postave

Keď si kupujete zimnú bundu, hľadajte nielen tie najmodernejšie štýly, ale predovšetkým tie, ktoré dokonale sedia vašej postave. Môžete napríklad ísť nakupovať v hrubom svetri, ktorý často nosíte, aby ste zistili, či vám nie je príliš tesný a neobmedzuje vás v pohybe. Vyberte si strih, ktorý vám poskytne maximálne pohodlie a voľnosť.

Výber dlhého alebo krátkeho saka závisí od vašich preferencií aj od vašej postavy. Napríklad dlhé páperové bundy sú vhodné pre postavu hrušky a krátke bundy pre postavu presýpacích hodín.

Na čo sa zamerať pri kúpe zimnej bundy, aby slúžila dlhé roky?

Pred kúpou zimnej bundy sa uistite, že je kvalitná. Často nie sú žiadne nedostatky viditeľné na prvý pohľad. Ak tento krok vynecháte, vaše vrchné oblečenie nemusí vydržať až do konca sezóny a drsné poveternostné podmienky rýchlo odhalia nedostatky. Visiace nite, nedokonale prešité vrecká, diery v látke s vystupujúcou výplňou by mali byť pre vás alarmujúcim znamením.

Pri výbere zimnej bundy neprehliadnite detaily, ako sú manžety a zipsy

Bezchybné spracovanie a dokonalé polstrovanie budú zbytočné, ak sa studený vzduch dostane do vášho tela cez otvory vo vrchnom odeve. Pri výbere zimnej bundy venujte pozornosť manžetám, ktoré by mali tesne obopínať zápästia, aby neprepúšťali vzduch, a zároveň by mali byť dostatočne voľné, aby vás netlačili príliš.

Dôležité sú aj zámky. Pri nepremokavých zimných bundách sa uistite, že je nepremokavé aj zapínanie, aby bola zabezpečená maximálna ochrana proti premoknutiu. Spona by mala byť tiež vyrobená z kvalitného materiálu, aby ste ju nemuseli po jednej zime meniť.

Súvisiace príspevky