Životné prostredie je zaťažované aj kvôli našim dennodenným aktivitám. Nákupy, spotreba, životný štýl, odpad. Priamo či nepriamo, pomôcť planéte môžete aj vďaka tým najbežnejším činnostiam. Prečítajte si teda niekoľko tipov, ktoré vám ukážu, ako prispieť svojou troškou k ochrane našej planéty.

 

  1. Vegánstvo nie je len módny výstrelok

Vegánstvo sa v posledných rokoch teší rozkvetu. Nejde však len o módny výstrelok či zdravý životný štýl, vegánstvo má totiž aj ekologický rozmer. Vedeli ste, že živočíšna výroba zaťažuje planétu najviac? Hovädzie mäso je skvelou pochúťkou, ale výroba obyčajného jedného kilogramu spotrebuje až 16 tisíc litrov vody. A ani nehovoriac plochách na pasenie, vyrúbané lesy a metán, ktorý kravy pri trávení vypúšťajú do ovzdušia a ktorý je škodlivejší ako CO2.

Pokiaľ nie ste pripravený prejsť na vegánstvo, stačí, ak čiastočne obmedzíte svoju spotrebu hovädzieho mäsa. Ak by sme sa k zníženiu konzumácie hovädziny odhodlali všetci, spomalili by sme tak otepľovane planéty až o 0,5 stupňa Celzia.

 

  1. Recyklujte

Pri odpade sa riaďte pravidlom troch zásad – recyklujte, znižujte množstvo a opätovne používajte.

Znižovanie množstva dosiahnete napríklad tým, že začnete pri tlačení dokumentov využívať obe strany papiera. Kupujte recyklovaný papier a trieďte odpad. Vyčleňte si koše na papier, plasty, sklo a elektroniku.

 

  1. Aj nákupmi ušetríte prírodu

Obyčajnou eko-taškou – plátennou taškou z bavlny – uchránite životné prostredie. Nebudete totiž podporovať výrobu igelitiek, ktorých bežný Slovák ročne spotrebuje hneď niekoľko stoviek.

Aj nákupom oblečenia môžete planéte pomôcť. Dámske legíny vyrobené z polyestru vám vydržia dlhšie ako bavlnené. Nebudete ich musieť tak skoro nahradzovať, vďaka čomu prispejete k minimalizácii odpadu. Navyše legíny sú aj praktické, nekrčia sa a sú dostupné v rozličných farebných vzoroch. Svojské dámske dvojdielne plavky vyrobené presnými výsekmi do tkaniny, ktoré znižujú vznik textilného odpadu, vás tiež potešia krásnymi motívmi, ktoré uspokoja aj tie najnáročnejšie zákazníčky. Podobné kúsky vám dodajú na originalite a zvýraznia vašu postavu.

Súvisiace príspevky