Koberec majú doma mnohí z nás. Napriek narastajúcemu trendu plávajúcich podláh a iných tvrdých podlahových krytín pekný koberec dokáže stále oživiť našu domácnosť alebo kanceláriu. Okrem toho, že oživuje a zútulňuje priestor, je tiež príjemný a hrejivý k našim nohám. V súčasnej dobe sa koberce vracajú do módy a domácností vo zvýšenej miere. Každý koberec však vyžaduje pravidelné čistenie a starostlivosť.
Životnosť koberca a preventívne opatrenia
Textilné podlahoviny alebo koberce zastávajú dlhodobo podstatné miesto či už v domácnostiach, alebo komerčných priestoroch. Koberce aj preto môžeme deliť na objektové a bytové. Podľa určenia a tiež nárokov na ich odolnosť sa vyrábajú z rôznych materiálov. Môže ísť o syntetické vlákna, jutu, kokos, sisal, ale aj ovčiu vlnu či hodváb. Koberce sa v súčasnosti znova dostávajú späť do našich interiérov. Vyvrátené boli dokonca aj povery o tom, že nie sú vhodné do domácností alergikov. Prach, ktorý sa usadí v kobercoch, sa totiž vetraním a chôdzou víri omnoho menej ako prach usadený na parketách či dlážke.
Pri výbere koberca je dôležité, v akej miestnosti bude položený. Od toho závisia aj požiadavky na jeho údržbu a odolnosť. V domácnostiach, ale aj kancelárskych priestoroch je vhodné používať rohožky na očistenie topánok, aby sa nečistoty nešírili ďalej do priestorov. Vo vstupných miestnostiach je tiež vhodné vyhýbať sa príliš svetlým farbám, na ktorých vidno každú špinku či fľak. Naopak, do obývačky a spálne je vhodný koberec z takmer každého materiálu a farby. Menšie, kusové koberčeky sa zase hodia do kúpeľní. V prípade zamočenia sa dajú ľahko zavesiť a nechať vyschnúť. V detských izbách uprednostňujte koberec hebký a príjemný na dotyk, keďže pre deti bude slúžiť aj ako podložka na hranie. Ak sa staráte o domáce zviera, vhodné sú koberce s nízkym vlasom.
Bežná údržba
Dlhšiu životnosť koberca je možné dosiahnuť pravidelnou údržbou a čistením. Na bežnú údržbu postačuje vysávanie, najlepšie raz za týždeň. Pri vysávaní by ste mali používať kvalitný vysávač s elektrickými rotačnými kefkami. Niektoré typy kobercov je však lepšie vysávať hladkou hubicou, pretože kefky narúšajú povrch koberca a tým skracujú jeho životnosť. Napríklad časté vysávanie vlnených kobercov s použitím rotačných kefiek môže viesť k jeho splstnateniu. Akúkoľvek špinu alebo škvrnu, ktorá vznikne na koberci, je dobré odstrániť hneď, zaschnuté škvrny a omrvinky ušliapané do vlákna sa odstraňujú ťažšie. Na odolnejšie fľaky sú účinné spreje a prostriedky určené na odstraňovanie škvŕn. Pri kúpe odstraňovača škvŕn je potrebné si všimnúť, na aký typ koberca je určený. Už pri kúpe koberca je preto vhodné vyžiadať si od predajcu aj návod na jeho ošetrovanie a čistenie.
Ktoré typy kobercov sa najlepšie čistia?
Najľahšie sa udržiavajú a čistia koberce s nízkym a slučkovým vlasom. Umelé vlákna nasávajú menej vody do svojej štruktúry, preto sú koberce z umelých vláken odolnejšie a dlhšie držia svoju pôvodnú farbu. Na druhej strane, vlnené koberce viac odpudzujú nečistoty a dlhšie si držia pekný vzhľad. Poznáme viacero typov čistení kobercov, ideálne je suché čistenie práškom alebo strojové vlhké a parné čistenie.
Náročnejšie na čistenie sú koberce s dlhým vlasom, ktoré sú v súčasnosti veľmi moderné a v priestore tvoria dizajnový prvok. Keďže majú vlákna dlhé aj niekoľko centimetrov, pravidelné vysávanie je v rámci údržby základom, aby sa pomedzi vlákna neusádzali nečistoty. Popri suchom čistení je však veľmi účinné aj mokré čistenie, tepovanie.
Dôkladná hĺbková očista – mokré a suché čistenie
V prípade ak koberec javí známky väčšieho znečistenia, je čas na hĺbkové čistenie. Vyskúšať môžete osvedčené domáce prípravky, ako je napríklad sóda bikarbóna, ocot či prášok na pranie. Ak však nie ste zástancami „babských“ postupov, na trhu je veľké množstvo produktov určených na čistenie kobercov. Určite nie je dobré čistiť koberce kefou a veľkým množstvom vody. Premočenie koberca môže spôsobiť poškodenie lepidla na podkladovej vrstve koberca, jutový podklad sa zase môže po vyschnutí zraziť. V dnešnej dobe už existuje možnosť zavolať si upratovaciu firmu, ktorá používa profesionálne stroje. Hĺbkové čistenie, pokiaľ nebýva koberec príliš znečistený a zaťažovaný, postačí aplikovať raz za rok. Existuje niekoľko metód čistenia, ktorých cieľom je hygienické a komplexné vyčistenie kobercových vláken.
Mokré čistenie sa najčastejšie aplikuje pri celoplošne prilepených kobercoch, neodporúča sa na koberce napínané, z jutoviny alebo položené na drevenej podlahe, pretože by mohla navlhnúť. Pri mokrom čistení je dôležité vypláchnutie chemických zvyškov z koberca čistou vodou. Dôležité je, aby bol koberec stálofarebný. Pokiaľ ide o strojové čistenie, používajú sa výkonné prístroje so silným odsávaním, aby v koberci zostala čo najmenšia vlhkosť. V domácom prostredí môžete použiť husto peniaci prostriedok, ktorý nanesiete špongiou, necháte pôsobiť podľa návodu a dočistíte špongiou namočenou v čistej vode.
Suché čistenie spočíva v použití peny alebo granulátu, ktorý absorbuje nečistotu a mastnotu z koberca. Výhoda suchého čistenia spočíva v tom, že koberec je hneď použiteľný a nemusíte čakať na jeho vyschnutie. Je vhodné na všetky typy vlákna. Tým, že sa koberec nenamáča, nehrozí ani to, že by sa zrazil. Pri kobercoch s vysokým vlasom treba penu zapracovať do povrchu kefou a nechať pôsobiť, potom ho stačí povysávať. Suchá metóda môže byť trochu prašnejšia a môže tak zanechávať stopy na nábytku. Je však veľmi účinná, a to najmä v prípade, ak sa použijú výkonné stroje. Úspech suchého čistenia závisí od mechanického zapracovania čistiaceho prostriedku do kobercového vlákna a následne dokonalého odstránenia výkonným vysávačom.