Ako sa postarať o trampolínu a pripraviť ju na sezónu?

máj1,2023

Slnečné jarné počasie láka deti hrať sa na čerstvom vzduchu. Trampolíny sú už nejakú dobu obľúbenou súčasťou detských ihrísk, ale aj záhrad rodinných domov, pretože sú perfektným nástrojom, aby sa deti mohli vyskákať do sýtosti a užiť si mnoho zábavy. Ak už jednu doma máte, možno nastal čas vymeniť príslušenstvo k trampolínam a predĺžiť jej tak životnosť.

Vhodné umiestnenie a ukotvenie trampolíny

Na zimu sa odporúča trampolínu zložiť a uskladniť ju na suchom mieste, aby ste ju zbytočne nevystavovali podmienkam, ktoré jej môžu ublížiť a znehodnotiť niektoré jej časti. Keď ju budete na sezónu opäť vyťahovať z garáže, skontrolujte jej jednotlivé súčasti a postavte ju na vyhovujúce miesto.

Mala by to byť rovinatá plocha na trávniku alebo hlinenej pôde. Určite nie je vhodné mať trampolínu postavenú na betóne, dlažbe alebo asfalte, kde ju nemôžete zakotviť do zeme a okrem toho hrozí riziko pádu na tvrdý povrch. Trampolína by nemala stáť ani blízko stromov, plotov, ani nie je vhodné, aby bola umiestnená pod strechou, prístreškom alebo napríklad konármi, aby nehrozil v prípade vyššieho skoku úder do hlavy.

V neposlednom rade je dôležité trampolínu ukotviť do zeme na to určenou špeciálnou ukotvovacou sadou. Nechcete predsa, aby vám v prípade silného vetra lietala po pozemku, ohrozovala okolie a narobila zbytočné škody, ktorým môžete veľmi jednoducho dopredu zabrániť.

Ako správne postupovať pri upevnení trampolíny? Zavŕtavacie háky zatlačte otáčavým pohybom hlboko do zeme. Môžete si pomôcť prevlečením nejakej tyčky, palice alebo niečím podobným cez oko, aby sa vám háky ľahšie zavŕtavali do zeme. Nezatĺkajte hák kladivom, aby ste nepoškodili oko, cez ktoré po ukotvení háku v zemi prevlečiete popruh a utiahnete ho na všetky nohy trampolíny.

Výmena starej skákacej plochy za novú

Ak má už vaša trampolína čo-to za sebou a skákacia plocha kvôli vplyvom počasia alebo napríklad z dôvodu mechanického poškodenia už nie je v stopercentnom stave, situáciu treba riešiť. Na takto poškodenej trampolíne by ste nemali nechať nikoho skákať, nie je to bezpečné.

Nebojte sa, nemusíte opäť veľa investovať a kupovať hneď celú novú trampolínu. Stačí vám vymeniť skákaciu plochu a deti sa môžu opäť bezpečne vyblázniť na vynovenej trampolíne aj počas ďalších sezón.

Príslušenstvo k trampolínam je cenovo dostupné a elegantne vyrieši váš problém. Stačí si len vybrať skákaciu plochu s priemerom kompatibilným s vašou trampolínou a nahradiť poškodenú plochu za novú. Aby vám slúžila čo najdlhšie, vyberajte si kvalitné prevedenie z veľmi odolného polypropylénu a viacnásobné prešitie okrajov odolnými niťami. Vďaka tomu bude skákacia plocha elastická, ale aj niečo vydrží.

Nepodceňujte poškodenú sieť

Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste, preto ak nechcete zbytočne riskovať, že skákajúce deti v zápale hry vypadnú z trampolíny a ublížia si, funkčná a správne upevnená ochranná sieť by mala byť vašou prioritou. Predtým, ako trampolínu začnú deti používať, ju skontrolujte, či nie je nikde náhodou roztrhnutá. Ak je v poriadku, upevnite ju k trampolíne, mala by byť napnutá pevne. Aj vchod do trampolíny sa musí dať zapnúť, keď v nej skáču vaše ratolesti.

V prípade, že objavíte na ochrannej sieti nedostatky, vymeňte ju za novú. Pri nákupe uprednostnite takú, ktorá je odolná voči slnečnému žiareniu a poveternostným vplyvom, ktorým bude počas sezóny vystavená. Praktické je aj to, ak má zips v tvare písmena L, aby sa deťom uľahčilo vstupovanie na trampolínu a vystupovanie z nej. Rovnako oceníte aj kontrastnú farbu zipsu, aby deti ľahšie zbadali východ.

Ochrannú sieť najčastejšie upevňujeme na oceľové tyče. Tie bývajú obalené mäkkým penovým materiálom, ktorý na priamom slnku dostáva poriadne zabrať a po čase sa začne rozpadať. Keď už nemá pôvodné vlastnosti a začína sa drobiť, je dobré ho nahradiť molitanom, izoláciou na vodovodné rúry alebo iným podobným mäkkým materiálom, ktorý splní účel a ochráni skákajúce deti pred úrazmi a hrčami.

Súvisiace príspevky