S čím vám môže pomôcť čaj z alchemilky žltozelenej?

júl1,2024

Obľubujete čaj? Iste, počas letných horúčav ho zvykneme nahrádzať inými nápojmi, ale minimálne, čo sa týka bylinkových čajov, kvôli ich pozitívnym účinkom by sme si ich mali dopriať aj v lete. Napríklad čaj z alchemilky žltozelenej.

S čím pomáha?

Alchemilka žltozelená sa radí medzi trvalky. Keďže vyžaduje veľa vlahy, rastie skôr na vlhších lúkach ako na suchých. Je charakteristická svojimi dlaňovito laločnatými listami, v ktorých sa zrána často uchováva rosa.

S čím vám však môže čaj z tejto liečivej alchemilky pomôcť? Čaj z alchemilky žltozelenej môže mať priaznivý vplyv na trávenie a celkovo činnosť čriev. Tiež môže mať pozitívny vplyv na ústnu dutinu a nosohltan.

Obzvlášť pomôcť môže ženám, ktoré ťažko znášajú menštruáciu. Čaj z alchemilky žltozelenej totiž môže prispieť k pohodliu práve v období menštruácie. A taktiež môže posilniť maternicu pred pôrodom.

Stačí pritom jedna lyžica vňate alchemilky na 2 dcl vriacej vody a nechať vylúhovať 10 – 15 minút. Ako všeobecne pri bylinkových čajoch aj v tomto prípade platí, že s množstvom to netreba preháňať. A samozrejmosťou je tiež to, že sa nejedná o zázračný všeliek a v prípade vážnejších zdravotných problémov je prvoradé vyhľadanie lekárskej pomoci.

Potrebujete si čaj osladiť? 

Vráťme sa však ešte k pitiu čaju. Zvyknete si ho sladiť cukrom? Asi viete, že to nie je práve najzdravšie riešenie, ale rozumieme, ak vám nesladený čaj „neberie“. Máme však pre vás tip na zdravú alternatívu k bežnému cukru.

Tou alternatívou je prírodný xylitol. Má podobnú úroveň sladkosti ako cukor, avšak nižší obsah kalórií a tiež nízky glykemický index, len GI = 7 (pre porovnane, bežný cukor má GI = 68). Ide tak o vhodné sladidlo aj pre diabetikov a tehotné ženy trpiace tehotenskou cukrovkou. Samozrejme, v oboch prípadoch je potrebné poradiť sa so svojim lekárom.

 

Zdroj obrázka:

Autor: DSGNSR / Stock.adobe.com

Súvisiace príspevky