Ako vybrať farby do nového bytu?

jún21,2024

Maľovanie je pravdepodobne prvá činnosť, nad ktorou začnete rozmýšľať keď si kúpite nehnuteľnosť. Výberom správnej farby môžete interiér oživiť, spestriť a dať mu štýl. Ak chcete vytvoriť útulný domov, do ktorého sa budete s radosťou vracať z práce na výbere farieb si dajte záležať. Vyberte si odtieň, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Ak ste si kúpili starší byt maľovaním mu môžete dať nádych novosti. Novostavby, alebo nové byty v Bratislave a aj iných mestách sú často vymaľované bielou farbou.  Maľovať ich nie je nutné, ale ak vám táto farba nevyhovuje nezostáva vám nič iné len sa pustiť do maľovania.

Vplyv farieb na pocity

Červená farba

Červená sa spája s emóciami, energiou, vášňou a teplom. Môže zvýšiť sebadôveru a odvahu. Je vhodná do miestností kde sa vám vyššia energia zíde ako napríklad kuchyňa alebo jedáleň. Ak červenú farbu veľmi nemusíte zamerajte sa na jej odtiene alebo ju doplňte inou farbou (oranžová alebo žltá). Červená farba nie je vhodná do izieb kde spíte. Vyhnite sa jej v spálni a detskej izbe.

Žltá farba

Žltá je farba optimizmu, šťastia a pozitívnej nálady. Je to teplá farba, ktorá všetko rozjasní. Príliš veľa žltej ale môže viesť k frustrácii, takže to s ňou nepreháňajte. Táto farba sa výborne hodí do kuchyne, jedálne, obývačky alebo do chodieb, v ktorých je často málo denného svetla.

Hnedá farba

Hnedá farba v rôznych odtieňoch patrí medzi obľúbené nakoľko sa spája s prírodou. Navodzuje pocit dôvery a spoľahlivosti a vyžaruje teplo. Preto sa táto farba hodí do obývačiek a v bledšom odtieni aj do chodieb alebo detskej izby. Ako prírodná farba sa hodí aj do spálne. Čím väčšia je miestnosť tým sýtejší odtieň farby môžete použiť.

Modrá farba

Modrá farba pôsobí upokojujúco, zvyšuje pocit komfortu a najlepšie sa vám pri nej odpočíva. V tmavom odtieni zvyšuje rozhodnosť. Aj keď ide o chladnú farbu vyvolá pocit harmónie. Táto farba sa hodí do spálni, môžete ju dať do detskej izby a výborne ukáže v kúpeľni kde pôsobí sviežo a upokojujúco.

Zelená farba

Zelená farba vnesie do interiéru nádych prírody. Spája sa s pohodlím, pokojom a rovnováhou. Hodí sa takmer do každej miestnosti okrem kuchyne. Výborne sa kombinuje s bledohnedou a žltou farbou.

Pomocou farieb môžete v každej miestnosti vyvolať iný pocit či emócie. V jednej miestnosti by ale nemalo byť veľa farieb. Vyberte si jednu hlavnú, dominantnú farbu a dve doplnkové. Príliš veľa farieb by pôsobilo chaoticky a vy by ste sa v miestnosti určite necítili dobre.

Súvisiace príspevky