Endometrióza opisuje ochorenie ženského organizmu, ktorý v priebehu menštruácie nie je schopný vylučovať čiastočky endometria. Tie sa následne usadzujú v tele, konkrétne v dutine brušnej, panvovom dne a na ženských orgánoch. Stretávajú sa s ňou ženy v reprodukčnom veku.

Typickými prejavmi sú bolestivá a nepravidelná menštruácia, ktorá je sprevádzaná výraznou a neustávajúcou bolesťou v podbrušku. Ochorenie nastáva vo chvíli, keď je telo v hormonálnej nerovnováhe.

Je toto ochorenie nebezpečné?

Bohužiaľ áno. V prípade, že máte podozrenie na ochorenie endometriózou, rozhodne sa objednajte na kontrolu u svojho gynekológa. Ak bude vaša domnienka potvrdená, môže byť nasadená hormonálna alebo chirurgická liečba. Pokiaľ by bolo ochorenie zanedbané, môže dôjsť až k neplodnosti.

Nie príliš dobrou správou je aj fakt, že endometrióze je veľmi ťažké predchádzať, vzniká totiž na základe genetických vplyvov. Zamerať sa však môžete na hormonálnu rovnováhu, vďaka ktorej môžete mať svoje telo čiastočne pod kontrolou. Ako na to?

Kroky, vďaka ktorým môžete docieliť správnu funkciu hormonálnej rovnováhy

Kľúčovými aspektmi, ktoré ovplyvňujú funkciu hormonálnej rovnováhy, je miera stresu, strava, pohyb a spánková hygiena. V prípade, že sa na tieto aspekty nijako nesústredíte a skôr ich zanedbávate, skôr alebo neskôr sa hormonálna nerovnováha prejaví. Aby ste tomu predišli, či ju znova vrátili do normálu, zamerajte sa v prvom rade na zdravú stravu.

Dbajte na to, aby ste prijímali dostatok zdravých tukov, potrebných a prospešných vitamínov a minerálnych látok. Tie sa nachádzajú nielen v potravinách, ale aj v potravinových doplnkoch. Kvalitným doplnkom stravy, ktorý obsahuje vápnik, horčík, skupinu vitamínov B, vitamín C a mnoho ďalších, je lahodný nápoj Vellena. Jeho pravidelným užívaním po dobu aspoň 3 mesiacov pomôžete k správnej funkcii svojho tela.

Doplnok stravy Vellena je možné zakúpiť za zvýhodnenú cenu a s darčekom zdarma v prípade, že si celú kúru objednáte naraz. Vybrať si pritom budete môcť z dvoch ovocných príchutí – grepu alebo višne. Zloženie tohto doplnku stravy je čisto prírodné a vďaka tomu vyriešite príčiny hormonálnej nerovnováhy, nielen jej dôsledky.

Ďalej sa zamerajte na dostatok pohybu. Aspoň 3x týždenne si urobte polhodinku čas na prechádzku, jazdu na bicykli alebo si zaplávajte. Nezabúdajte ani na pravidelný a dostatočný spánok. V neposlednom rade sa snažte znížiť hladinu stresu vo svojom živote, veď zdravie je tým najdôležitejším, čo v živote máme.

Súvisiace príspevky