Koža je najväčším orgánom tela. Vytvára bariéru medzi vonkajšími patogénmi a orgánmi, zabraňuje ich prieniku do organizmu a infikovaniu sa. Keďže je úloha kože nenahraditeľná mali by ste sa o ňu poriadne starať. Odoláva vonkajším vplyvom, nečistotám, smogu, počasiu ale aj stresu. Jediné, čo pokožka prirodzene na svoju ochranu vytvára je hydrolipidický film. Čo to je a aká je jeho funkcia?

Prirodzená ochranná bariéra pokožky

Pokožka je pokryté tenučkým hydrolipidickým filmom, ktorý tvorí jej najvrchnejšiu ochrannú vrstvu. Skladá sa z vody, ktorú vytvárajú potné žľazy a tuku, ktorý produkujú mazové žľazy. Tento film chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi prostredia: mráz, UV žiarenie, nečistoty, baktérie či plesne.

Narušenie prirodzenej ochrany pleti

Okrem pleti si väčšinu pokožky chránime oblečením. Pokožka na tvári je odhalená stále (v lete aj v zime) a preto práve tu dochádza najčastejšie k narušenie tohto filmu. Vznik zápalov, akné, suchá a citlivá pleť sú často prejavmi nedostatku prirodzenej ochrany pleti. Ďalším dôvodom narušenie hidrolipidického filmu je výber nesprávnej kozmetiky.

Ako podporiť ochrannú bariéru pokožky

Kozmetiku na starostlivosť o pleť si dôkladne vyberajte. Kozmetika by mala pleť vyčistiť dôkladne, ale zároveň byť šetrná k pokožke. Micelárna voda je výborným produktom, ktorý vyčistí pleť nie len na jej povrchu ale prečistí aj póry. Zamerajte sa ale na jej zloženie. Agresívnejšie účinné látky môžu narušiť ochrannú bariéru pokožky. Nezabudnite preto po jej použití aplikovať na pleť krém, alebo sérum, ktoré zvýši obranyschopnosť pokožky.

Druhou možnosťou je zaobstarať si micelárnu vodu, ktorá ochranný film rešpektuje a nenarúša ho. Dobré je ak má aj hydratačné účinky a pleť vyživuje.

Micelárna voda ABCDemr H2O, pokožku vyčistí bez toho aby hydrolipidický film narušila. Aj keď ide o produkt, hlavne pre deti a dojčatá môžete ju použiť ak máte citlivú pleť.

Hydrolipidický film narúša aj peeling. Preto by ste ho nemali aplikovať na pleť častejšie ako raz za týždeň. V opačnom prípade, budete mať problémy so suchou, začervenanou alebo podráždenou pokožkou.

Súvisiace príspevky