Priestor, v ktorom dieťa vyrastá je pri jeho vývoji kľúčový. V tomto článku sa dozviete o najpodstatnejších veciach, ktoré by sa nemali pri zariaďovaní detskej izby podceňovať. Pomocou našich tipov vytvoríte pre dieťa ideálny priestor na rozvoj kreatívnych zručností a zdravých návykov.

Zóna pre spánok

Je dôležité, aby sa dieťa naučilo zásady spánkovej hygieny. Naučte ho, že posteľ slúži iba na odpočinok a spánok. Vyberte posteľ, ktorá je o niečo väčšia, aby ste ju nemuseli meniť, keď dieťa vyrastie. Odporúča sa zvoliť matrac, ktorý je pevnejší. To podporuje zdravý rast tela dieťaťa. Periny oblečte do bavlnených obliečok, ktoré sú prírodné a priedušné. Vďaka tomu bude vaše dieťa spať ako v bavlnke.

Správne osvetlenie

Ak dieťa nemá dostatok prirodzeného svetla v izbe, môže sa mu zhoršovať zrak už v mladom veku. Ak zabezpečíte správne osvetlenie, môžete tomuto problému predchádzať. V detskej izbe by malo byť cez deň veľa prirodzeného svetla, ktoré je doplnené teplým bielym svetlom po západe slnka. Ideálne je umiestniť vypínač svetla na dosah ruky od postele dieťaťa.

Priestor na hranie a kreativitu

Každé dieťa sa potrebuje hrať a tvoriť. K týmto činnostiam by mal byť prispôsobený aj priestor. Deti sa radi hrajú na zemi, no tá môže byť pre nich príliš chladná. Odporúčame vám zvoliť farebné podložky pre deti, ktoré ich ochránia pred chladom a pošmyknutím. Povrchy týchto podložiek sú hravé a náučné. Ďalším skvelým doplnkom je mapa sveta, ktorá ich povzbudí k premýšľaniu o cestách a prebudí v nich zvedavosť. Časom uvidíte, k čomu vaše dieťa inklinuje a podľa toho môžete jeho izbu prispôsobovať.

Priestor na skladovanie hračiek

Vytvorenie organizovaného priestoru pre uloženie hračiek je veľmi dôležité nielen pre udržiavanie poriadku v izbe, ale aj pre vytvorenie zdravých návykov dieťaťa. Tento priestor by mal byť dieťaťu ľahko prístupný a všetky hračky by sa mali dať jednoducho odložiť. Ak nemáte v izbe dostatok miesta, môžete si vybrať posteľ, ktorá ponúka úložný priestor pod sebou.

Súvisiace príspevky