Materstvo je najvzácnejším, avšak tiež najnáročnejším obdobím v živote každej ženy. Je to práca na plný úväzok – bez nároku na ohodnotenie a s minimom odpočinku a osobného voľna. Čo všetko by ste mali podniknúť ešte predtým, ako sa raz a navždy stanete matkou?

Neznamená to, že už nikdy nebudete mať nárok na svoj vlastný život. Stráženie si môžete dovoliť vždy, ak máte to šťastie a ste obklopená vždy pripravenými babičkami a spoľahlivými kamarátkami. Avšak matka ste vy, a tak počítajte s tým, že v prvotných týždňoch a mesiacoch sa váš svet otočí hore nohami a bábätko začne následne okupovať každý centimeter vášho osobného priestoru a každú minútu vášho času.

Sú veci, ktorých by ste si mali v priebehu tehotenstva užívať najviac, aby ste potom do tejto zodpovednej úlohy vplávala oddýchnutá a v uspokojivej psychickej pohode. Ostatné veci je dobré urobiť preto, aby ste si ušetrila nervy. Tie by neskôr mohli nastať v prípade, že by ste na niečo zabudla či sa nedostatočne nachystala.

Odpočinok všetkého druhu

Možno ste už na slovo odpočinok citlivá – posledné týždne pred narodením potomka sa obvykle neznesiteľne tiahnu a eufória z toho, že nemusíte dochádzať do zamestnania a máte veľa voľného času, už tiež opadla. Nemusíte sa len prevaľovať v posteli. Ak bude pekné počasie, chodievajte von na prechádzky. Vediete si zoznam knižiek, ktoré si určite raz musíte prečítať? Práve teraz je najvhodnejší čas na to si z neho niečo odškrtnúť. Najlepšie je, ak čítanie prepojíte s predchádzajúcim – veď čo môže byť lepšie, ako si za príjemného počasia čítať knižku na peknom mieste v parku alebo prírode a nič nemusieť?

Neobmedzujte spánok

Dbajte na uspokojivý spánkový režim, pretože potom, čo bábätko opustí vaše bruško, sa práve spánok stane nedostatkovým tovarom číslo jeden, za ktorý budete ochotná platiť zlatom.

Urobte si skrášľovací deň

Vyhláste jeden kompletný deň dňom starostlivosťou o seba a svoju vizáž. Dôjdite si na tehotenskú masáž, ku kaderníčke, na kozmetiku či nechty, kúpte si tú novú kabelku, po ktorej už druhý mesiac maškrtne pokukujete, a všetko zakončite výdatným obedom alebo večerou. Jesť by ste mali predsa za dvoch!

Užite si dámsky večer plnými dúškami

Snažte sa tiež čo najviac času tráviť s kamarátkami a užívať si klábosenie, vysedávanie na kávičkách, nákupy a ďalšie obľúbené aktivity. Absolútnou nutnosťou je usporiadať aspoň raz babský večer, kedy sa všetky zídete k jednej z vás, pripravíte pár chlebíčkov, jednohubiek, balenie zmrzliny a rozbehnete napríklad maratón filmových hitov alebo klasickú pyžamovou párty.

Tehotenská starostlivosť a výhody

Mnoho z nás berie zdravotné poistenie ako niečo, čo sa platí povinne a nie je potrebné sa o to ďalej starať. Zdravotné poisťovne však okrem zdravotnej starostlivosti poskytujú množstvo zaujímavých programov a výhod. A je ohromná škoda, že to väčšina ľudí aktívne nevyužíva. Vylovte na webových stránkach, čo vám za daného stavu môže vaše poisťovňa poskytnúť, prípadne sa nebojte prejsť k tej, ktorá vás bude v materstve podporovať najviac.

“Dlho som uvažovala, ako si čas pred pôrodom čo najviac spríjemniť a zároveň ho využiť na niečo praktické,” hovorí tridsaťdvaročná mamička Monika. “Nakoniec som od kamarátok dostala odporúčanie na jeden dokonalý predpôrodný kurz, ktorý mi teoreticky aj prakticky intenzívne pomohol s prípravou na materské povinnosti. Navyše som na neho uplatnila príspevok od zdravotnej poisťovne v hodnote 25 eur, a tak ma to finančne moc nezabolelo, “pokračuje ďalej novopečená matka, vedená u Zdravotné poisťovne ministerstva vnútra ČR. Tá poskytuje okrem iného mnoho ďalších možností, na čo sa dajú financie využiť (špeciálne vyšetrenia, účasť otca pri pôrode či epidurálnu analgéziu).

 

Opatrite všetko potrebné

Myslite tiež na to, čo všetko bude bábätko po narodení nevyhnutne potrebovať, a všetko dôkladne pripravte. Vybavenie detskej izbičky, vanička, autosedačka, kočík … Je múdre si tieto veci ohmatať a zistiť, ako fungujú, aby vás v rozhodujúci okamih neprekvapili. Najmä veci, ktoré treba skladať a kompletizovať, si oťukajte dopredu. Navarte si tiež dostatočné zásoby jedla vopred a uchovajte ich v mrazničke.

Šťastie praje pripraveným, preto dôslednú prípravu nepodceňte ani vy – pre svoje dobro i dobro vášho bábätka.

Súvisiace príspevky