Darčeky bez stresu

Všetci si dobre uvedomujeme, že Vianoce sú najkrajšou časťou roka. Predstavujú čas strávený s našimi blízkymi, chvíle odpočinku a rodinných návštev. Predvianočný čas sa však pre mnohých ľudí spája aj so stresujúcim obdobím. Áno, vďaka darčekovým nákupom. Vianočná sezóna so sebou prináša aj každoročnú tradíciu výberu perfektného darčeka pod stromček. Od rodičov, manželov, súrodencov, partnerov, priateľov či spolupracovníkov sa môže zdať váš vianočný zoznam občas nekonečný. Takže kde začať?

 

Povaha obdarovaného

Či je váš príjemca darčeka kreatívny, športový, dobrodružný, divoký, intelektuálny alebo introvert – alebo zmes oboch – perfektný darček je kombináciou myslenia, poznania a prezentácie.

 

Kľúčom k perfektnému darčeku je počúvanie

Vždy svojich blízkych dobre počúvajte a vnímajte, čo ich zaujíma  čo majú radi. Tým vlastne získate tie najlepšie tipy na vianočné darčeky od nich samých. Zapamätajte si, či sa  náhodou nezmienili o konkrétnych záujmoch alebo koníčkoch.

 

Spravte si zoznam

Urobte zoznam všetkých vecí, o ktoré sa človek zaujíma, a veci, ktoré určujú, kto je. Venujte tomuto zoznamu aspoň niekoľko minút a potom si prejdite ešte raz každú položku na zozname. Určite nemusíte kupovať všetky darčeky, ktoré sa nachádzajú na vašom zozname. Dôsledne však zvážte, ktorý darček by vášmu blízkemu spravil najväčšiu radosť a  prípadne vyškrtnite položky, ktoré daný človek už vlastní.

 

Darčeky pre tých najcennejších

Obzvlášť záležať si dajte. keď budete zháňať darčeky pre mamičky. Je dôležité, aby ste dali svojej mame vysoko kvalitné darčeky, pretože si ich naozaj zaslúži. Mamy boli pre nás také dôležité, a to nielen keď sme boli deťmi a potrebovali ich pre všetko, ale aj keď sme vyrastali a stali sa dospelými. Ukážte mame, čo skutočne pre vás znamená a zabezpečte jej fantastický darček. Ak vám to rozpočet dovolí, urobte jej radosť kvalitným kašmírovým či hodvábnym šálom alebo nejakým šperkom. Môžete sa však prikloniť aj k praktickým veciam, ako sú záhradné potreby či bytový textil.

 

Nezabúdajte ani na babičky

Darčeky pre babičku často zahŕňajú hrnce a iné kuchynské potreby, pretože viete, že takýto darček je pre babku praktický a zaiste sa mu poteší sa. Takže ak vaša milovaná babička už dlhšie spomína, že túži po novom pekáči či hrnci, lebo ten starý je už nefunkčný, viete čím ju máte obdarovať.

 

Kupujte zážitky, nie veci

Podľa niektorých odborníkov  je jednou z najpopulárnejších aktivít dávať ľuďom možnosť vynaložiť peniaze na zmysluplný zážitok s blízkymi. Prečo? Ľudia si na veci zvyknú a po čase strácajú ich hodnotu. Sveter, ktorý bol pre niekoho výnimočným darčekom na Vianoce, o rok alebo dva už takú hodnotu pre daného človeka nemusí mať, vyjde z módy alebo sa zničí. Skúsenosti, na druhej strane, ako lekcie tancu , vstupenky na koncerty alebo športové udalosti, vydržia dlhšie. Výskumy ukazujú, že tieto darčeky posilňujú vzťahy  s vašimi blízkymi. V neposlednom rade čas strávený s rodinou je na nezaplatenie. Preto je pekným darčekom napríklad prenajatie chaty na deň či dva niekde v horách, kde si užijete vianočnú atmosféru alebo Silvestra.

Súvisiace príspevky