Koberce zažili od svojho vzniku rôzne obdobia. Boli kráľmi našich domácností a zdobili každú miestnosť, ale zažívali aj časy, keď sme ich veľmi nemali v láske a nahrádzali ich napríklad plávajúce podlahy, ktoré boli svojho času doslova hitom.

A ako je s kobercami dnes? Čoraz viac si opäť nachádzajú svoje miesto v príbytkoch a už si nevieme svoju domácnosť bez nich ani predstaviť.

Hravý, praktický pomocník do detskej izby

To, že koberce opäť ovládli naše byty či domy je už jasná vec. Otázkou dnes je, aký koberec do akej miestnosti vybrať, aby ladil so zariadením a zároveň splnil aj praktický účel. Pokiaľ máme doma deti, rozhodne by nemal v ich izbe chýbať koberec.

Už dávno neplatí, že koberce v sebe zadržiavajú prach, a preto sa do detskej izby nehodia. Dnešné detské koberce sú vyrábané z takých materiálov, ktoré majú antistatické vlastnosti a naopak, prach odpudzujú. Niektoré z kobercov majú navyše aj antibakteriálnu úpravu. Najkvalitnejším materiálom je samozrejme vlna, ktorá sa vyznačuje dlhou životnosťouvysokou odolnosťou. Môžete však pokojne siahnuť aj po koberci z umelého materiálu.

Čo sa týka farieb, pokojne môžete staviť aj na pestrejšie farby, ktoré ulahodia detským očiam. Zaujímavé sú rôzne rozprávkové motívy alebo koberec v podobe dopravného ihriska. Z hľadiska bezpečnosti radšej zvoľte koberec s nízkymhustým vlasom. Je príjemne mäkký ľahko sa čistí.

Kusové koberce majú svoje čaro

Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí, ale tí, ktorí chcú mať vo svojej domácnosti koberce, väčšinou siahnu po zaujímavých kusových kobercoch. Okrem toho, že sú praktické, dokážu oživiť skrášliť miestnosť, v ktorej sa nachádzajú a príjemne hrejú.

Pri ich výbere je najdôležitejší materiál. Pokiaľ chcete, aby vám koberec čo najdlhšie vydržal, tak vyberajte koberec z vlny alebo prírodného hodvábu. Odvďačí sa vám príjemnou mäkkosťou i dobrou izoláciou.

Voľba tvaru a rozmeru kusového koberca je veľmi individuálna záležitosť, na výber sú kusové koberce oválne, obdĺžnikové, štvorcové či okrúhle. Rozmer treba prispôsobiť rozmerom miestnosti, v ktorej koberec bude kraľovať. Najčastejšie kusové koberce nachádzajú svoje miesto v obývacej či detskej izbe, ale môžu zdobiť aj kúpeľňu.

Zdroj obrázku:

Photographee.eu / Shutterstock.com

Súvisiace príspevky