Cez víkendy a sviatky sú zvyčajne penzióny v horských oblastiach preplnené a mnohokrát, najmä v čase prázdnin, nenájdeme voľné miesto pre pobyt na horách. Turistický ruch ale uspokojuje predovšetkým prenájom súkromných chát a chalúp, ktoré sú vo väčšine prípadov v podobe zrubových domov a dreveníc. Ide o tradičné vidiecke sídla, ktoré sú v posledných rokoch veľmi často vyhľadávané najmä pre pokoj v okolí.


Chcete teda stráviť víkend alebo dovolenku mimo mesto v prírode a na čerstvom vzduchu? Jazda na bicykli, grilovanie v prírode, jogging v borovicovom lese, zbieranie húb, alebo v zimnom období lyžovanie a krásna zasnežená chalúpka. To všetko a ešte oveľa viac na všetkých čaká v prípade, že sa rozhodnú stráviť svoju dovolenku v horských oblastiach, v zrubovej chalupe, ktorá pripomína skôr drevený domček z rozprávky.

Zrubové domy alebo drevenice sú veľmi žiadané nielen ako chalupa pre víkendový pobyt, ale v mnohých z nás tento typ rodinného domu vzbudil sympatie a zaobstarávajú si ho aj pre celoročné obývanie. Sú pevné, stabilné a ich prírodná mikroklíma je príjemná pre všetkých, ktorí majú problémy s dýchaním alebo astmou. Drevo je dokonalý prírodný materiál, ktorý je navyše obnoviteľný a teda ide o ekologickú stavbu, ale jeho štruktúra je nenahraditeľná a originálna. A čo viac, drevo nádherne vonia. Realizácia zrubov alebo dreveníc je ale pomerne náročný proces, takže by sme stavbu takého zrubu nemali podceňovať.

Zruby, ktoré si chceme na prázdniny alebo na víkend prenajať, sú však vybavené moderným vybavením, ktoré zahŕňa  TV, kompletne zariadenú kuchyňu, štýlový nábytok a v niektorých nájdeme tiež nádherné dobové kachľové pece, ktorá robia v zrube atmosféru doby 19.storočia. Každý takýto zrub alebo  drevenica predstavujú komfort v bývaní, majú jedinečný vzhľad a prispôsobia sa doslova každému, kto si chce taký dom nielen prenajať po dobu svojej dovolenky, ale aj pre tých, ktorí uvažujú o celoročnom bývaní. Sú postavené najmä v horských oblastiach, v okolí lesov a mnohokrát nedotknutej prírody a spĺňajú tak naše požiadavky o pokojnom bývaní. Zruby sa môžu pochváliť poctivo otesanými kladami, a keď k tomu pridáme aj štýlový masívny nábytok, máme tú správnu atmosféru pre náš odpočinok.

Súvisiace príspevky