Domov je o atmosfére a tú robia maličkosti. Čo si zo svojho domova pamätáte z detstva? Často sú to úplne nepodstatné drobnosti, ako sú malé sošky, môže to byť vôňa či plechovka s keksíkmi. Poďte sa pozrieť na pár maličkostí, ktoré môžu váš domov urobiť unikátnym a jedinečným.

Na tom, ako spíme záleží

Spálňa je často miestnosťou, ktorá prichádza pri rekonštrukcii, úpravách a zveľaďovaní na rad až nakoniec. Veď v nej „iba“ spíme. Pozrime sa na ňu ale z iného uhlu. Trávime v nej tretinu nášho života. Teraz si možná s hrôzou uvedomíme, akú chybu sme doteraz robili a rýchlo sa rozhodneme do spálne kúpiť novú skriňu. Ale na tej záleží zo všetkého najmenej.

Spálňu často preplňujeme nepotrebnými vecami. Umiestnime ju do najmenšej miestnosti a máme pocit, že do nej zvládneme dostať ďalšie tri miestnosti – pracovňu, šatňu a často aj telocvičňu. Avšak pre dobrý spánok potrebujeme dostatok kyslíku. Takže je treba nábytok skôr ubrať.

Záležať by sme si ale mali dať na zvolených textíliách. Nezaberajú priestor, sú funkčné a dokážu dať spálni ten správny dizajn, aj keď zrovna nechceme investovať do nového nábytku. Do spálne sú vhodné zatemňovacie závesy. Tma je dôležitá pre náš zdravý spánok. Nestačí polotma. Rušiť nás môže príliš včasné svitanie, svetlá z ulice, ale aj mesiac.

Sústrediť sa môžeme aj na obliečky. Ich dizajn dáva spálni atmosféru a na krásnom mieste sa nám aj krásne spí. Ešte viac však záleží na tom, z akého sú materiálu. Dôležité je rozlišovať letné a zimné obliečky. Obecne by sme v spálni mali udržovať teplotu pod 18 °C a tomu prispôsobovať aj obliečky. Nejde totiž o to, že nám má byť zima. Prospieva nám však dýchať chladnejší vzduch. Obliečky nám musia vyhovovať aj svojou hebkosťou. Nie každému vyhovuje satén, či krep. Niekto v zime miluje mikrovlákno, ale pre niekoho je príliš umelé.

Obliečky volíme teda podľa hrejivosti materiálu, ale taktiež je dôležitá správna veľkosť . Vyšší z nás potrebujú prikrývky aj obliečky v predĺžených veľkostiach. Často to riešime tzv. francúzskymi obliečkami. Sú dlhšie, ale pozor, sú na dvojité prikrývky. Takže máte s partnerom miesto dvoch prikrývok iba jednu.

Stavte na zrkadlá

Mnohí z nás žijeme s predstavou, že do bytu patrí jedno zrkadlo do kúpeľne a jedno do spálne. To je však omyl. Zrkadlo je veľmi špecifický funkčný dizajnový prvok a uplatnenie nájde kdekoľvek. Skúste zrkadlá umiestniť napríklad miesto obrazov. Má to veľkú výhodu. Jednak je to veľmi netradičné riešenie. Dokážeme kúzliť s tvarmi – hitom je opäť okrúhle zrkadlo, farbami, s veľkosťami, aj s ďalšími pridanými funkciami zrkadiel. Avšak zrkadlo v priestore má aj ďalšiu unikátnu vlastnosť. Dokáže ho opticky zväčšiť. Takže vstavaná skriňa v spálni síce zaberie priestor, ale ak má zrkadlové dvere, opticky ho naopak zväčší.

Zrkadlá dnes kúpite maľované ako obrazy. Dokážu fungovať ako telesá na vykurovanie. Vedia dokonca svietiť, zväčšovať obraz, ukrývať za sebou úložné systémy, či z nás vždy, keď sa do zrkadla pozrieme, urobia Fridu Kahlo. Áno, aj to dokážu.

Skúste nájsť vo svojom byte pre zrkadlá viac miesta. Zrkadlo či zrkadlá nemusia chýbať v žiadnej miestnosti. Či už budú slúžiť ako funkčný, alebo dekoračný prvok. Stále vás to vyjde lacnejšie, než nákupy umeleckých diel. Pritom dizajnový efekt zrkadiel je neuveriteľne impozantný.

A ktoré maličkosti ešte robia domov?

Jedna je naozaj malá, nenápadná, pritom dôležitá a tiež veľmi impozantná. Ide o zarážky do dverí. Nikto nemá rád, keď sa dvermi búcha. U tých presklených to môže byť aj nebezpečné. Zadovážte si zarážky do dverí a zažijete prekvapenie. Obyčajné zarážky sa dnes pretransformovali na úchvatné dizajnové doplnky. Dokážu byť atraktívne aj vtipné. Vedia si získať nás, dospelých, ale predovšetkým deti. A práve zo zarážky do dverí dokáže byť pre deti tá malá spomienka z detstva, ktorá sa im naveky vryje do pamäti.

Súvisiace príspevky