Veľa ľudí doteraz používa citoslovce „fuj“, keď počujú, že sa niekto oblieka v takzvanom „sekáči“. Takýto názor na obchody podobného typu je trošku zastaraný. Pokúsime sa vám vysvetliť prečo.

V prvom rade ide o cenu, nie každý má možnosť sa obliekať v luxusných obchodoch.

Podobne, nie každý má možnosť sa obliekať v pre niekoho bežnom masmarkete. Sekáč je výbornou alternatívou, preto že tam nájdete aj už spomínaný masmarket (Zara, H&M) za nižšie ceny. Môžete kúpiť jednu vec za 50 eur, alebo dve obrovské tašky oblečenia za 50 eur, vyberať mate právo len vy. Prezradíme vám tajomstvo, keď máte dnes šťastie, pravdepodobne vychytíte aj luxusné oblečenie, v ktorom sa budete cítiť ako módna bohyňa počas prechádzky ulicami Paríža, alebo Milana. Taktiež, čím ďalej, tým viac sa rozbehuje ideológia uvedomelého používania vecí. Nesmieme zabúdať na našu planétu, náš spoločný domov. Keď budeme dávať oblečeniu druhú šancu, Zem nám len poďakuje.

Sekáč nám neponúka len oblečenie‚ nájdete tam elementy dekóru, doplnky aj knihy. Z vlastnej skúsenosti vám poviem, že sa moje „kamarátstvo“ s takýmito obchodmi začalo, keď som našla božský vintage klobúk zo sedemdesiatych rokov. Najprv som sa hanbila ho nasadiť na svoju hlavu. Nakoniec, našla som v sebe trošku odvahy a chytila som pár schvaľujúcich pohľadov. Vo výsledku nemôžem, ani sa nechcem rozlúčiť s klobúkmi dodnes.

Móda sa označuje za cyklický jav, preto sa nemôžeme čudovať, prečo sa veľa ľudí oblieka ako keby sa vrátili do predchádzajúceho storočia. Bezpochybne, svoje potreby sa dá upokojiť v najbližšom nákupnom centre, ale musíte počítať s tým, že budete vyzerať ako tisícky ďalších obyvateľov celej zemeguli. Každý chce nahlásiť, že je originálny, má svoj názor, videnie, jednoducho povedané – svoju jedinečnú osobnosť. Oblečenie výborne plný svoje funkcie ako zohrievanie, prikrívanie, oznámenie zamestnania človeka (uniforma), aj ozdoba nášho tela. Čo je zaujímavé, najmä prostredníctvom oblečenia vyjadruješ tú svoju individualitu, ktorú máš v sebe a ktorá chce byť vypočutá. Nedosiahneš žiadaný výsledok len ozdobením svojho tela pekným oblečením. Cez „handry“ na tvojom tele dokážeš presadzovať svoj vibe a posolstvo. Keď ti záleží na vyššie napísanom, utekaj do sekáču! Nie je zlý nápad trošku preskúmať oblečenie, ktoré nosili tvoji starí rodičia počas mladých rokov. Práve v takýchto skriniach nájdeš perly, ako štruktúrovane sako, dlhé kabáty, kabelky, opasky. Dôležité, že takéto veci už zvládli skúšku časom. To isté platí pre sekáč. Nie vždy veci budú v ideálnom stave, ale aj toto má svoju autentickú chuť.

Človek, ktorý nakupuje v sekáčoch a vintage obchodoch, aj zároveň pracuje ako štylista už dlhé roky, sa podelil s nami so svojimi skúsenosťami. „Vždy som sníval o dlhom, čiernom kabáte, ale rozumel som, že nájsť ho nebude veľmi ľahké. Sekáče majú jednu zákernosť, musíš tam ísť s úplne čistou hlavou, vynechať myšlienky o nejakej konkrétnej veci a len vtedy natrafíš na vhodné oblečenie. Tak som aj našiel vysnívaný kabát, presne taký, aký som chcel“.

Veľa ľudí si myslí, že veci vyvesené v obchodoch podobného typu sú veľmi špinavé. Samozrejme, že hneď po kúpe nebude dobrým nápadom dať si všetko na seba, bolo by vhodné oblečenie najprv vyprať. Špecifická vôňa v sekáči spôsobená dezinfekciou, ktorá  musí byť uskutočnená párkrát pred tým ako sa kus oblečenia ocitne vo vašich rukách.

Premyslite si svoj vzťah k nakupovaniu v sekáčoch a vintage obchodoch. Nenesie to v sebe nič zlé. V zhrnutí, hlavné dôvody, aby ste zavítali do sekáču sú: lacné, individuálne a nikdy nevieš či vyjdeš z obchodu s plnými taškami, alebo s prázdnymi rukami – toto aj je hazard.

Zdroj: Júlia Didyk

Súvisiace príspevky