Mobilný telefón je prenosný telefón, ktorý má prístup k celulárnemu rádiovému systému. To umožňuje telefónu uskutočňovať hovory, odosielať textové správy a mať prístup k internetu. A to všetko bez fyzického pripojenia k sieti pomocou káblov. Týmto spôsobom sa mobilný telefón výrazne odlišuje od tradičných pevných telefónnych liniek.

 

História prvého mobilu

Prvý mobilný telefón bol vytvorený v roku 1973. Odvtedy sa skoro všetko okolo neho drasticky zmenilo. Inžinier Motorola Martin Cooper nám ukázal, ako bude vyzerať budúcnosť. Na základe konceptu mobilných sietí spoločnosti Bell vytvoril prvý mobilný telefón na svete. Trvalo to 10 rokov, kým Motorola konečne uvoľnila mobil pre verejnosť a investícia bola vo výške sto miliónov dolárov. Dekádne dlhé oneskorenie bolo spôsobené potrebou vybudovať celulárnu infraštruktúru, ktorú telefón potrebuje na prevádzku.

 

Výhody mobilných telefónov

Spoja vás s vašimi blízkymi, ktorí sú ďaleko

Je skvelé, že môžete zavolať priateľovi či rodine, keď ste ďaleko od nich, a to bez toho, aby ste boli viazaní na pozemnú linku.

 

Pomocník vždy po ruke

Keď idete niekam preč, tak zobratie si mobilného telefónu so sebou je základným bezpečnostným opatrením. Ak sa stratíte alebo uviaznete v zlom počasí, mobilný telefón vám doslova môže zachrániť život.

 

Stále v spojení

Nemusíte sa cítiť osamelí, keď máte vo vrecku mobilný telefón. Jednoducho sa spojte s priateľmi prostredníctvom správ, hovorov alebo iných sociálnych médii.

 

Zábava a hry

V súčasnosti sú mobilné telefóny nabité všetkými zábavnými hrami. Všetci si pamätáme Nokia Snake, ale v poslednej dobe sa ľudia dostali viac do výzvy so svojim mozgom pomocou hier ako Sudoka, alebo si zvykli krátiť čas hrou Candy Crush Saga.

Nezabúdajte, že o mobil sa treba tiež starať. Budete potrebovať ochranné fólie, kryty a musíte naň dávať pozor, aby vám nespadol a nerozbil sa. V prípade nejakých problémov stačí vyhľadať servis podľa značky mobilov napríklad mobilný servis – huawei a tam sa už o váš mobil postarajú.

Súvisiace príspevky