Odkedy je vinyl na trhu, stačil sa zaradiť k obľúbeným syntetickým materiálom, ktoré využívajú interiéroví dizajnéri, architekti a domácnosti. Vinylové podlahy sú považované za odolné podlahové krytiny, ktoré sa tiež vyznačujú pomernou pevnosťou a spoľahlivosťou.

Čo vieme o histórii vinylu?

Klasické gumené podlahy prišli na trh pomerne skoro, niekedy v 12. a 13. storočí. Dlho sa držali na vrchole popularity. V podstate až do 17. storočia, kedy postupne vychádzali z módy. O dve storočia neskôr, v roku 1845 bolo vynájdené a patentované linoleum, známa podlahová krytina, ktorá sa dnes radí medzi ekologické materiály.

Približne v rovnakom čase sa začala používať aj látka – vinyl. Vinyl chlorid bol objavený a využívaný na komerčné účely niekedy v priebehu 19.storočia.

Čo je skutočne zaujímavé, že vinyl ako užitočná látka, bol vlastne vynájdený čírou náhodou. V roku 1925 v Ohiu, Waldo Semon, výskumník, pracoval s lepidlom a snažil sa nalepiť gumu na kov. Experimentoval s rozličnými materiálmi a jeho pokusy boli plné neúspechov. Až do chvíle, kým sa mu nepodarilo vynájsť polyvinylchlorid. Získal patent a pustil sa do tvorby lacného vinylu – PVC podlahy.

Vinyl bol aj napriek veľkému objavu nie veľmi známy a slávny. Zakomponovával sa do golfových loptičiek či do podpätkov. Trvalo až do roku 1933, kedy bol vinyl konečne predstavený ako podlaha. Po vojne sa obchod s vinylovou podlahou rozbehol a dnes ju môžeme na trhu zaradiť medzi jednu z najobľúbenejších alternatív k drevu.

Vinylová podlaha a jej vlastnosti

Vinyl, ako poznáme dnes, sa delí na lepený vinyl (vinylové pásy) a zámkový vinyl. Táto unikátna podlahová krytina sa pýši nepreberným množstvom rôznych dekorov, ktoré zaručene potešia aj tých najnáročnejších. To, samozrejme, nie je všetko. Ide rovnako o podlahovú krytinu, ktorá je vodeodolná, jednoduchá na údržbu aj aplikáciu.

Vinyl je výnimočná a cenovo dostupná podlaha, ktorá je vhodná do takmer každej domácnosti. Ak sa teda chystáte rekonštruovať, nezabudnite pri zvažovaní možností popremýšľať aj o tejto známej podlahovej krytine.

Súvisiace príspevky