Hračky ako nástroje vývojového vzdelávania

aug18,2017 #capačky #deti #hračky

Deti milujú hračky. Ak o tom pochybujete, vezmite dieťa do obchodu s hračkami a uvidíte žiarivé iskierky v jeho očiach. Hračky sú však pre deti viac než len obyčajnou zábavou. Väčšina hračiek poskytuje deťom aspoň nejakú príležitosť niečo sa naučiť. Najlepšie hračky zamestnávajú detské zmysly, vyvolávajú v nich predstavivosť a povzbudzujú ich k interakcii s ostatnými.

Hračky by mali byť pre deti zábavné, ale mali by byť primerané k ich veku, stimulujúce a bezpečné. Medzi tie bezpečné a trvácne sa považujú drevené hračky, ktoré sú vhodné pre deti takmer každej vekovej kategórie. Hra je veľmi dôležitá v sociálnom, duševnom, fyzickom a emocionálnom vývoji dieťaťa. Je dôležitým prostriedkom na rozvoj samoregulácie, ako aj na podporu jazykových, poznávacích a sociálnych kompetencií.

 

Hrou k učeniu

Hra nie je len spôsob, ako vyplniť čas pre deti, ktoré nie sú dostatočne staré na to, aby šli do školy. Niektorí ľudia považujú hru za “prácu” detí. Prostredníctvom hry si deti budujú základy pre učenie, pretože riešia problémy a zvyšujú chápanie seba samých, iných ľudí a okolitého sveta.

Malé deti prirodzene skúmajú svoje prostredie hravými spôsobmi, ktoré im pomáhajú pochopiť fyzické prostredie a vlastné telo. Tento typ hry sa niekedy nazýva senzorimotorická hra. Deti komunikujú s hračkami a inými objektmi a zisťujú, čo vlastne dokáže robiť ich svalstvo a získavajú prax v pohyboch, ktoré potrebujú pre každodenný život. Majú tiež príležitosti naučiť sa o gravitácii a iných princípoch fyzického sveta.

Aké hračky sú vhodné pre dojčatá a batoľatá?

Novorodeniatka sa s hračkami ešte nehrajú, lebo len spia a jedia. Dá sa povedať, že oni sú hračkami svojich mamičiek, ktoré zbožňujú obliekať ich do krásnych vecičiek. Vo výbavičke určite nesmú chýbať rôzne svetríky, body či krásne capačky. Ako bábätko rastie, tým má väčší záujem o predmety okolo neho, ktoré najradšej skúma ústami. Hračky by mali apelovať na rôzne zmysly dieťaťa. Dospelí môžu deťom tiež púšťať rôzne druhy hudby a spievať si s nimi. Pre dojčatá je veľmi dôležitý kontakt s ľuďmi okolo nich. Deti sa často hrajú interakciou s dospelými, ktorí hovoria, spievajú a smejú sa s nimi a pomáhajú im objavovať svet okolo nich.

Hračky pre deti predškolského a školského veku

Keď sa deti dostanú do predškolského veku, je čas začať sa oboznamovať s písmenami abecedy, číslami a zdokonaľovať jazykové zručnosti. Existuje veľa hračiek, ktoré podporujú tento typ učenia, od jednoduchých hádaniek až po moderné elektronické prístroje.

Hrou sa môžu deti veľa naučiť. Keď budete viesť dieťa od útleho veku k vzdelávacím hračkám a hre s nimi, dáte mu príležitosť učiť a zabávať sa súčasne. Takto dokážete u neho rozvíjať pozitívny postoj k učeniu.

Súvisiace príspevky