V obchode si kúpite akýkoľvek kus oblečenia alebo textilu, ktorý potrebujete. Ani kvôli tomu nemusíte nikam chodiť, stačí všetko naklikať na internete a nechať si doviezť. Potrebujeme teda ešte niečo šiť, má zmysel to vedieť? Áno!

Máte nejakú predstavu, čo zháňate, ale nikde sa vám nedarí presne taký kúsok nájsť. Musíte tak urobiť kompromis a buď vziať to čo je alebo nemať nič. Keď ale máte doma šijací stroj a viete s ním zaobchádzať, nie je problém si daný kúsok upraviť podľa svojich predstáv, alebo si ho rovno ušiť a nespoliehať sa na obchody a ich ponuku. Navyše konfekčné veľkosti a strihy nie vždy úplne perfektne padnú na každý typ postavy, a tak aj keď napríklad máme práve vo svojom šatníku pekný a moderný kúsok z obchodu, nenosíme ho, pretože sa nám nehodí. So strojom ale nie je problém prešiť oblečenie tak, aby nám perfektne sadlo a aby sme sa  v ňom  cítili dobre. Výhodou toho keď vieme šiť, je tiež možnosť vytvoriť si jedinečné oblečenie, ktoré nikto iný nemá a ani mať nebude. Môžeme tak využiť aj to, čo nám leží v skrini a napríklad z dvoch tričiek urobiť jedno nové alebo ich použiť na výrobu originálnej nákupnej tašky.

Pravdou je, že vedieť šiť nie je nutnosťou ako v minulosti. Vtedy boli regály v obchodoch takmer prázdne a strihy sa požičiavali na prekreslenie, aby sme my ako deti aj naše mamičky a babičky mali čo na seba a dobre to vyzeralo. Dnes ide skôr o koníček a užitočnú zábavu, pri ktorej sa naučíme mnoho nových techník, môžeme si sami vytvárať dekorácie do bytu alebo oblečenie pre seba i svojich blízkych. Strihy dnes nájdeme na internete a nemusíme ich nijako zložito zháňať, stačí vyhľadať ten, ktorý práve potrebujeme a navyše môžeme načerpať aj nejakú inšpiráciu. Pracovať je možné s rôznymi materiálmi, ktoré je možné kombinovať spolu alebo ich využiť pre rôzne dekorácie a ozdobné záplaty. Na výber máme aj veľa druhov šijacích ihiel, ktoré nám prácu uľahčia.

Dôležité je chcieť a mať trochu trpezlivosti  naučiť sa, ako na to. Šitie je kreatívna zábava, pri ktorej zapojíme ruky a hlavu a odmenou za trpezlivosť nám bude nový kúsok do šatníka alebo domácnosti.

Súvisiace príspevky