Keď sa povie slovo káva, veľa z nás si predstaví obľúbenú vôňu, pri ktorej na chvíľu všetky strasti zmizne. Pre svoju chuť i účinky je káva vôbec najobľúbenejší nápoj na svete. Veľa milovníkov kávy, si ju dokážu vychutnať v malom i veľkom množstve a hocikto si ju aj ochutnáva cukrom alebo mliekom.

Existujú medzi nami ľudia, ktorí kofeín nesmie konzumovať, ale kávu cez to milujú. Práve pre týchto ľudí je ideálny zrnková alebo mletá bezkofeínová káva. Hlavnými dôvodmi konzumácia sú ľudia trpiaci srdcovými problémami alebo hypertenziou, ale existujú aj iné dôvody.

Pre koho je teda hlavne určená?

Ľudia sa skladajú síce z rovnakej hmoty, ale každý má inú výdrž. Na jednej strane máme človeka, ktorý znesie vypiť za jeden jediný deň šesť šálok kávy a na druhej strane je človek, ktorý nadmernú konzumáciu neustojí a je teda táto hladina kofeínu škodlivá.

Strážte si hladinu kofeínu, pretože vysoké množstvo môže nepriaznivo ovplyvniť centrálny nervový systém, vytvárať nepokoj, spôsobovať úzkosť, problémy s trávením, a ďalšie závažné problémy.

Práve ľudia, trpiaci citlivosťou na kofeín alebo z iného zdravotného hľadiska, hľadajú možnosti, ako kofeín znižovať. Pre tieto prípady sa hodí bezkofeínová káva. Káva sa hlavne neodporúča tehotným a dojčiacim ženám. Zároveň s nimi by kávu nemali konzumovať deti, dospievajúci a osoby trpiace úzkosťou.

Bezkofeínová káva obsahuje veľa zdravotných benefitov, ktoré bývajú aj u bežných druhov káv, ale bez vedľajších účinkov.

Ako dohnať chuť a arómu u bezkofeínovej kávy?

Kávu si možno vždy určitým spôsobom ochutiť, ale nie úplne sa povedie priblížiť k chuti a arómy bežných káv. Ale nevešajte hlavu. Vedcom z Brazílie sa podaril urobiť objav kávovníka, ktorý produkuje zrná bez kofeínu. V budúcnosti sa môžeme tešiť aj na dobu, kedy sa podarí takéto kávovníky rozmnožovať a pestovať.

Káva vás udrží na nohách, ale čo zaistí pokojný spánok?

Odpoveď znie – lapače snov. Lapače snov sa predovšetkým objavovali v indiánskych obydliach, o jednu z ich tradícií a zvykov. Tento zvyk sa preniesol aj k nám, ľudia vždy verili, že existuje niečo, čo vám vyvoláva zlé sny a zároveň je aj niečo, čo je odpudzuje.

Lapače snov fungujú tak, že zachytávajú vo svojich sieťach zlé sny a do ich mysle vpustov po peříčkách len tie dobré.

Súvisiace príspevky