Sú veci, ktoré si dnes už nevieme predstaviť. Leto bez takmer 40-stupňových horúčav, Kim Kardashian bez Kanyeho Westa, Karlov most v Prahe bez turistov. A ďalším krásnym príkladom je mobil bez internetu. Tiež zúrite, keď nie je signál a vy nemôžete lajkovať tie úžasné fotky na Instagrame?

Na internet v mobile sme si veľmi rýchlo zvykli a mnohí si bez neho dnes nemôžu predstaviť život. A nie je to len o tom, že na hodinu stratíme kontakt s okolím. Niekto ho využíva na pracovné úlohy, niekto na kontrolu detí, niekto len žije svoj život v sociálnej bubline, pretože svet tam vonku ho veľmi nezaujíma.

Nech už internet využívate na čokoľvek, zhodneme sa na tom, že nemať ho v mobile či tablete je takmer ako nemať ruku. Ale rozhodnúť sa, aký internet do mobilu či tabletu zaviesť, je proces, ktorým si musí prejsť každý.

 

3 otázky, na ktoré si musíte odpovedať

Otázka číslo 1: Koľko dát potrebujem?

Odpovedať na túto otázku je zložité, pretože je veľmi individuálna. Niekto internet v mobile používa maximálne na vyhľadanie správneho spojenia MHD domov, niekto si v kaviarni na ňom robí takzvaný hot spot – teda si počítač napojí na svoje dáta a pracuje. Preto je veľmi dôležité vedieť, koľko dát približne potrebujete a ste schopní spotrebovať, aby minutie dát nebolo menšie ako zaplatená suma za celkový balík.

Ak využívate mobilné dáta len občas a radi surfujte len na mieste, ktoré sa pýši nálepkou Wi-Fi, nemusíte platiť balíček, ale len toľko, koľko presurfujete. Ak viete, že bez pravidelného kontrolovania sociálnych sietí a počúvania hudby v telefóne nevydržíte, je pre vás vhodný internet v mobile alebo tablete v rámci vášho paušálu. Ten sa môže pohybovať od 1 GB po niekoľko desiatok GB podľa toho, ako často a na čo vlastne internet používate. Ponuka balíčkov na trhu je tak pestrá, že človek si naozaj niekedy nevie vybrať. Preto je dobré poznať objem dát, ktoré prečerpáte, a podľa toho sa rozhodnúť.

Otázka číslo 2: Koľko som ochotný zaplatiť?

Tu by sme sa viacerí potešili tomu, keby „všetko bolo zadarmo.“ Bohužiaľ, dnes nič nie je zadarmo. A ani tie dáta. A vlastne ani tá free Wi-Fi vo vašej obľúbenej kaviarni, pretože si u nich musíte aspoň kúpiť kávu 🙂

Každopádne, sú operátori, ktorí vám ponúknu výhodné balíčky. Zostavíte si ich podľa seba a zaplatíte toľko, koľko chcete za daný objem dát.

Potom sú tu ponuky, nad ktorými je dobré popremýšľať. Na prvý pohľad sa zdajú príliš drahé a obsahujú položky, ktoré aktuálne možno nevyužijete, ale je dobré s nimi do budúcna počítať. Objem dát, ktoré môžete čerpať v zahraničí (teraz nemyslíme susedné Rakúsko či Česko), ale i exotické krajiny, ktoré možno navštívite.

Ak radi cestujete, myslite na to, že dáta v danej krajine budete chcieť využívať rovnako a bez obmedzenia, a ak práve neletíte do Ameriky, kde si budete kupovať jednorazovú SIM kartu, dáta mimo EÚ sa vám môžu hodiť.

Otázka číslo 3: A chcem k tomu aj telefón?

Niekedy je paušál len zámienka toho, aby si človek zaobstaral telefón, ktorý chce a ktorý by ho inak vyšiel na pekný balík peňazí. Nehovoríme, že telefón je smerodajný, ale lepšie sa robia fotky na Instagram na špičkovom telefóne ako na starej „šunke“.

Ak si vyberáte telefón a v rámci tohto „balíčka“ by ste si chceli zaobstarať aj mobilné dáta, vždy je dobré vedieť, na čo telefón budete používať. Tiež je to síce veľmi individuálne a je pravda, že mnohým dnes fotoaparát nahrádza telefón, niekedy však iba preto, že chcete najnovší model iPhonu, nemusíte platiť „kotol“ peňazí.

 

Tablet vs. telefón

A ďalšia veľká diskusia vzniká pri tom, či si dáta zaobstarať pre mobil alebo tablet. Rozhodujúce asi bude, čo používate častejšie a na čo danú elektroniku využívate. Kým v mobile vám stačia dáta na surfovanie na internete, kontrolovanie emailov alebo telefonovanie cez VoLTE, tablet už mnohí z nás využívajú na prácu a vybavovanie zložitejších úloh.

Ďalej to potom funguje na rovnakom princípe ako pri telefóne. Koľko na tablete strávim času a aký objem dát potrebujem, aby som „prežil“? Potrebujem nový tablet a je pre mňa výhodnejšie kúpiť si ho na splátky? Nie je pre mňa výhodnejšie zaobstarať si kvalitnejší internet doma a byť na tablete doma, keď viem, že v ostatných prípadoch využijem mobilné dáta?

Otázok je viac ako dosť, odpovede sme snáď ponúkli a vy máte jednoduchšie rozhodovanie o tom, aký internet potrebujete a v ktorom zariadení ho budete používať.

Súvisiace príspevky