Digitálna televízia aj mimo obývačky: Ako si ju nainštalovať do mobilu?

Patríte k tisícom Slovákov, ktorí už nejaký ten rok využívajú výhody digitálneho vysielania? Potom vás určite poteší, že svoje obľúbené programy v najvyššej kvalite si môžete vychutnať aj na mobile či tablete. Poradíme vám, ako na to.

Ruku na srdce, vrátili by ste sa k pôvodnému analógovému vysielaniu? Alebo by ste vymenili svoj veľký televízor za ten pôvodný s nízkym počtom programov a s nekvalitným zvukom či zrnitým obrazom?  Stavili by sme sa, že nie. Digitálny spôsob vysielania skrátka nemá konkurenciu, čo veľmi rýchlo pochopili aj ľudia na Slovensku. Aj keď celoplošné zavedenie nového typu prenosu zvuku a obrazu bolo v rámci našej krajiny podmienené nariadením Európskej únie, dnes by sa digitálneho vysielania vzdal už len málokto. Dôvodom nie sú veľké obrazovky, ale kvalita samotného signálu.

 

Digitálne vysielanie prináša kvalitu

Digitálny prenos totiž výborne eliminuje rušivé javy, vďaka čomu si môžete užívať čistý obraz a zvuk v najvyššej kvalite bez ohľadu na to, aké počasie panuje za oknami. Nový typ vysielania taktiež Slovákom priniesol novinku, o ktorej mohli dovtedy iba snívať – výber obrovského množstva televíznych programov s rozličnými žánrami. Väčšina poskytovateľov digitálnych služieb ponúka jednotlivé balíčky rozdelené podľa počtu televíznych kanálov, no aj v základných balíkoch nájdete desiatky zaujímavých programov. Za pár eur tak divák získa nekonečný prístup napríklad ku kultovým filmom, živým športovým prenosom alebo detským rozprávkam.

 

Nekončiace sa možnosti digitálnej televízie

Tu sa však výhody digitálneho vysielania nekončia. Televízia vďaka modernému prenosu signálu ponúka divákom celý rad interaktívnych funkcií oproti ktorým nemal analóg jednoducho šancu. Ak máte doma predplatené digitálne vysielanie, pánom času ste vy, a nie televízna stanica. Program totiž môžete kedykoľvek zastaviť, pretočiť naspäť alebo ho jednoducho dopozerať, kedy budete chcieť. Veľmi populárna je aj funkcia nahrávania programov, no najmä TV archív. Celkový čas, keď sa môžete k svojim obľúbeným programom vrátiť, závisí od konkrétneho poskytovateľa služieb, v niektorých prípadoch sú programy dostupné jeden deň, v iných dva dni, nájdete však aj archívy, ktoré ukladajú programy televízií na celý týždeň. Doplnkové služby taktiež nezaostávajú, dostupný je elektronický sprievodca programov, videopožičovňa, RSS čítačka, ale aj funkcia predpovede počasia a aktuálny kurz mien. Digitálna televízia dokáže dokonca prehrať aj rádiové stanice s najvyššou kvalitou zvuku.

 

Digitálna televízia dorazila do mobilov

Jednou z hlavných výhod digitálneho vysielania je to, že ho môžete využívať na akomkoľvek prenosnom zariadení, ktoré takýto typ prenosu signálu podporuje. Inak povedané, televízny program si vďaka digitálnej technológii môžete pozrieť nielen na televíznej obrazovke, ale aj na tablete či svojom smartfóne. Reč však teraz nie je o nelegálnom „streamovaní“ televíznych programov cez internet, ale o mobilných aplikáciách, ktoré prinášajú jednotliví poskytovatelia televíznych služieb. Prvé lastovičky sa začali na Slovensku objavovať už pred niekoľkými rokmi, no ich ponuka bola pomerne oklieštená, to isté platilo aj o jednotlivých funkciách. Dnes je situácia oveľa lepšia.

 

Čo prináša televízia v mobile?

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí žijú rýchlym tempom, no i napriek tomu si stále chcete vychutnať živé prenosy, správy či slovenské filmy kdekoľvek a kedykoľvek? Televízia v mobile sa v tom prípade stane určite vaším veľkým kamarátom. Prináša totiž rovnaké výhody ako digitálna televízia, no sedeniu doma na gauči môžete dať zbohom. Na čo sa teda môžete tešiť? Všetky aplikácie ponúkajú sledovanie televízie dvoma spôsobmi – buď naživo, alebo z archívu v čase, keď vám to bude najviac vyhovovať. Pri pozeraní môžete využiť funkciu pozastavenia prehrávania programu, ktorý si dopozeráte neskôr. Samozrejmosťou je najvyššia kvalita obrazu a zvuku, ktorá je však podmieňovaná rýchlosťou vášho internetového pripojenia, ako aj konkrétnym typom smartfónu.

 

Ako sledovať televíziu v mobile?

Mobilných aplikácií, ktoré vám umožnia sledovať televíziu cez smartfón legálnou cestou, je veľa. Samotné služby, funkcie a najmä ponúkaný balíček programov ale závisí od konkrétneho poskytovateľa televízneho vysielania. Nevyhnutnou podmienkou na to, aby ste si mohli užívať digitálnu televíziu 21. storočia, je rýchly internet, problémom však môže byť samotný operačný systém. Mnohé aplikácie totiž podporujú len operačný systém Android a iOS, Windows nie. Inštalácia je väčšinou jednoduchá, svet digitálnej televízie by ste mali mať na mobile k dispozícií v priebehu niekoľkých minút.

 

Zadarmo to nebude

Poplatok za používanie aplikácie sa bude líšiť od poskytovateľa k poskytovateľovi. Cena za základný balík je v priemere len zopár eur, dobrou správou je, že sa môžete stretnúť aj so zľavami, najmä vtedy, ak už ste stálym zákazníkom. Fanúšikov moderných hračiek poteší aj fakt, že niektoré aplikácie umožňujú sledovanie televízie na viacerých zariadeniach súčasne. Kopec zábavy si tak môžete užiť nielen na mobile, ale aj na tablete súčasne.

Súvisiace príspevky