Konečne ste starú mamu prehovorili, aby začala používať mobil? Jej výhrady sú ale jasné: žiadny z tých ultramoderných telefónov, ktoré by aj tak nevedela ovládať, nechce. Aký telefón jej kúpiť?

Vybrať mobil pre seniorov nie je nič jednoduché. Často sa stretnete s odporom k technológiám a modernému telefónu. Buďte radi, že ste babku a dedka vôbec presvedčili, aby začali mobil používať. Vybrať vhodný mobil pre seniorov nie je nič ťažké. Dbajte hlavne na jednoduchosť a odolnosť.

 

Čím je mobil pre seniorov odlišný?

V prvom rade sú veľmi jednoduché na používanie. Často majú aj tlačidlo SOS, ktorým si ľahko privolajú pomoc, či už záchranku alebo na predvolené číslo pošlú SMS. Tiež majú zväčša klasické tlačidlá, žiadny dotykový displej a vysokú hlasitosť vyzváňania. Líši sa aj výdrž baterky, ktorá často vydrží aj celý týždeň bez nabíjania.

 

Ako vybrať mobil pre seniorov?

Ak stojíte pred rozhodnutím, aký telefón zvoliť, verte, že dotykový displej alebo kopec skvelých aplikácií vaši starý rodičia asi veľmi neocenia. Dbajte hlavne na niekoľko základných vecí:

  • Tlačidlá – vyberajte telefón s klasickými tlačidlami, ktoré sú dostatočne veľké.
  • Batéria – výdrž batérie by mala byť dostatočne dlhá, aby sa nemusel telefón nabíjať každý deň.
  • Zamykania a odomykanie – telefón by mal byť ľahko odomykateľný, vždy si to pre istotu v obchode ešte vyskúšajte.
  • Nastavenie – v nastaveniach sa dívajte, či je možnosť nastaviť veľké písmo alebo vysokú hlasitosť, prípadne aj možnosť rýchlej voľby telefónneho čísla.
  • Ovládanie – to by malo byť veľmi jednoduché a intuitívne, tak aby bolo ľahké niekomu zavolať.

 

Lacno a kvalitne

Na trhu je dnes veľké množstvo telefónov priamo pre seniorov. Líšia sa dizajnom, majú väčšie tlačidlá a sú odolnejšie voči poškodeniu. Takýto telefón nájdete približne od 30 eur a bude spĺňať všetko potrebné. Ak si stále nie ste istý, neváhajte sa spýtať predajcu v obchode, ktorý vám určite pomôže. Nezabúdajte, že foťák alebo aj internet v mobile asi vaša babka a dedko veľmi nevyužijú.

 

Moderne aj vo vyššom veku

Určite nebudeme hádzať všetkých seniorov do jedného vreca. Síce sme písali, že väčšina dáva prednosť klasickému telefónu a jednoduchosti, ale nájdu sa aj takí, ktorí sa moderným technológiám nebránia. V tomto prípade môžete zvoliť aj dotykový telefón. Mal by mať ale dostatočne veľký displej, čitateľný aj na slnku. Nezaškodí ani vibračná odozva pri dotyku s displejom. S nastavením sa už môžete tiež trochu viac pohrať a telefón prispôsobiť napríklad aj očnej vade.

Nezabúdajte ale, že v každom prípade by ste mali dbať najmä na požiadavky starých rodičov. Ak vás už nebaví počúvať, že z nich robíte starcov z minulého storočia, ktorí by sa nedokázali naučiť pracovať s mobilom, kľudne siahnite po trochu komplikovanejšom mobile. V inom prípade zostaňte pri jednoduchosti a zvoľte klasický telefón s tlačidlami.

Určite im všetko vysvetlite a prejdite si všetky funkcie, ktoré budú potrebovať. Pre človeka, ktorý má mobil takmer od narodenia je to všetko hračka, no pre našich prarodičov to tak byť nemusí. Veď si sami predstavte, ako by ste dokázali žiť v dobe bez mobilu.

Súvisiace príspevky