Zimná sezóna je už za rohom a spolu s ňou prichádza aj otázka efektívneho vykurovania, ktoré ušetrí aj vašu peňaženku. Ako teda vykurovať domácnosť?

Elektrická energia je najdrahšia

Hoci je vykurovanie elektrinou pomerne rozšírené, pravdou je, že je zároveň najdrahšou možnosťou. Je približne o 20 % drahšie ako vykurovanie plynom a až o 40 % drahšie než kúrenie uhlím.

Do popredia sa dostávajú tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá síce nie sú novinkou, ale v posledných rokoch sa tešia veľkej popularite. Tepelné čerpadlo si totiž dokáke vziať vzduch z okolia, vo svojom vnútri ho ohriať a vypustiť naspäť do miestnosti. Ide o efektívny spôsob vykurovania, ktorý je pomerne lacný. V prvom rade ale musíte investovať do inštalácie tepelného čerpadla. Počiatočná investícia sa ale do niekoľkých rokov vráti.

Plynom vykuruje väčšina domácnosti

Plyn je najrozšírenejší a to najmä vďaka komfortu, ktorý vám vykurovanie plynom sľubuje, pomerne nízkej cene a jednoduchej dostupnosti.

Siahnite po tuhom palive

Do popredia sa okrem tradičného uhlia a dreva dostávajú aj brikety a pelety. Drevené brikety sú považované za ekologický a zároveň efektívny spôsob vykurovania domácností. Lacné drevené brikety totiž vôbec nedechtujú, nezanášajú komín a tešia sa nízkej popolnatosti. Na ich výrobu sa zároveň nepoužívajú žiadne chemikálie ani lepidlá. Drevené brikety sa navyše vyznačujú vysokou výhrevnosťou a nízkou regulovanou vlhkosťou. Hoci sú brikety o čosi drahšie než drevo, vynahradia vám vyššiu cenu lepšou efektívnosťou.

Na trhu navyše nájdete hneď niekoľko druhov brikiet. Môžete siahnuť po lacných briketách, ktoré sú vyrobené z pilín tvrdých drevín ako napríklad dub alebo buk, po briketách z miešaného dreva, ktoré sú známe pre rýchle navodenie tepla a pozostávajú z bukového a smrekového dreva. Alternatívou sú brikety kôrové, ktoré sú dokonalou voľbou na nočné vykurovanie domácnosti. Tento špeciálny typ brikiet sa vyznačuje čiernou farbou a zvykne horieť pokojne aj 8 hodín. V noci vám teda úplne odpadne povinnosť dokladania.

Súvisiace príspevky