Tam, kde nestačia iné technológie, alebo sa im kvôli ich neekologickosti snažíme vyhnúť, tam pomáhajú nanotechnológie. Majú schopnosť odpudzovať špinu, a tak sú to technológie pre nás, ženy, ktoré máme radi bývanie ako zo škatuľky. Ešte viac však pre tie z nás, pre ktoré je čistota síce povinnosť, ale upratovanie za koníčka naozaj nemáme.

Nanotechnológia je disciplínou, ktorá dokázala cielenou manipuláciou s atómami priniesť na trh nové látky a materiály s veľmi špecifickými vlastnosťami. Jedným z podoborov je chemická nanotechnológia. Tá dokáže napodobniť trebárs tzv. efekt lotosového kvetu. Uplatňuje sa pri vývoji tzv. aktívnych látok, ktoré sa využívajú pre ochranu povrchov formou impregnácie a nazývajú sa aj tekutým sklom.

Inšpiráciu našli vedci priamo v prírode. Efekt lotosového kvetu, ktorý je uvádzaný ako príklad fungovania týchto materiálov, ukazuje, že aj rastlinka vyrastajúca z bahna dokáže zostať čistou. Voda aj špina rýchlo stekajú z jej listov aj z kvetu. Štruktúra povrchu nedovolí kvapaline a bahnu priľnúť na povrchu. Sama steká a má vlastne samočistiaci efekt. A vďaka nanotechnológii dokážeme tento efekt preniesť aj do bežného života a aplikovať ho tam, kde dochádza k znečisteniu a na nás je potom náročné čistenie. Často je dokonca čistenie nemožné.

TIP: Poďme si predstaviť niekoľko výrobkov značky NanoConcept postavených na nanotechnológii, ktoré nám pomôžu aj s jarným upratovaním.

Nanotechnológie v kúpeľni

Málokde sa nám usadzuje toľko špiny ako v kúpeľni. Najväčším nezbedníkom je vodný kameň. Usadzuje sa rýchlo, zbaviť sa ho mechanicky je skoro nemožné. Musíme preto používať rôznu chémiu. Predstavte si, že by stačilo kúpeľňu upratať jednoduchým pretretím handričkou namočenou v teplej vode. Pomocník, s ktorým to ide, existuje. Impregnačný set do kúpeľní, IMPRE, sa aplikuje na problematické miesta obvykle raz za rok. Dáva sa všade tam, kde sa usadzuje vodný kameň a kde sa vytvárajú fľaky. Teda hlavne okolo batérií a na batérie vo vani aj v umývadle. Kúpeľňa je miestom, kde upratovaním trávime najviac času. S použitím nanovýrobkov dokážeme tento čas skrátiť minimálne o tretinu. Pozrite sa na výrobky pre nano ochranu kúpeľne.

Nano hubka na čistenie bez chémie aj abrazívnych prostriedkov

Čistiace hubky pri čistení používame veľmi často. Rozhodne nielen v kuchyni na umývanie riadu. Avšak nano hubky, teda hubky zo špeciálneho čistiace nano materiálu, vedia viac. Čistia aj bez chémie a abrazívnych prostriedkov. Obvykle vám stačí nano huba namočená do teplej vody, aby ste odstránili trebárs škvrny od liehových fixiek, atramentu a tuhy. Dokážu odstrániť decht, šmuhy od čiernej gumy, grafity, očistia zašpinené kovy. Perfektne vyčistia sanitu v kúpeľniach a na toalete. Výborne umyjú nábytok, ale aj módne doplnky a oblečenie z kože či koženky. Vrátane obuvi a športovej obuvi.

Čisté a suché vďaka nanotechnológii

Impregnačných materiálov na kožu a textil, ktoré chránia pred vodou, vlhkosťou a špinou, je pomerne hodne. Dĺžka ich pôsobenia je však veľmi krátka a musíte neustále impregnovať. Nanotechnológie priniesli revolučný spôsob impregnovania, ktorý opäť vychádza z efektu lotosového kvetu. Ochranný film pri použití nanoimpregnácie na kožu a textil je trvácnejší než u bežnej impregnácie, súčasne však zostáva priedušným, takže dýcha a neplesnivie. Vlastne dokáže nahradiť moderné funkčné membránové materiály. Táto impregnácia chráni naše oblečenie, obuv, športovú obuv, ale aj kožené výrobky, sedačky a ďalšie výrobky. Na čistenie takto ošetreného materiálu si vystačíte s handričkou a s vodou.

Zachovajte krásu betónu aj kameňa

Patina na starých kamenných stavbách má síce niečo do seba, ale keď vám pred domom na betónovej či kamenej dlažbe zostanú mastné fľaky pod psov miskou, či partnera napadne nalievať olej do sekačky na kamennom chodníčku, nadšenie z patiny vás rýchlo prejde. Znehodnoteniu krásy kameňa, tehiel a betónových výrobkov sa dá opäť predísť nanoimpregnáciou. Tá chráni výrobky nielen pred ušpinením, ale aj pred mrazom, praskaním a inou eróziou. Nano impregnácia betónu a kameňa sa hodí pre interiér aj exteriér.

Súvisiace príspevky