Väčšin domácností sa snaží ušetriť všade, kde to je možné. Samozrejme, ide o normálny postup, pretože je škoda míňať financie tam, kde ich práve netreba. Nie všetko, čo robíte, vám ale naozaj pomôže ušetriť. Aké chyby robíte aj vy?

 

Umývačka riadu je zbytočná a príliš drahá na prevádzku

Mnohé domácnosti si odmietajú kúpiť umývačku riadu, pretože majú dojem, že ručné umývanie je šetrnejšie. Ide o omyl. Pretože umývačka riadu bola vynájdená nielen preto, aby šetrila náš čas, ale tiež vodu, ktorú bežne spotrebujeme.

Podľa štúdii dokáže umývačka riadu ušetriť až 30 litrov vody denne. Dnes už na trhu nájdete aj umývačky, ktorým na umytie stačí len 7 litrov vody. Kdežto pri ručnom umývaní miniete vody omnoho viac. Navyše, ak si kúpite skutočne úsporný spotrebič, nemusíte si robiť starosti ani so spotrebou elektriny.

 

Elektrina veľa žerie, je lepšie variť na plyne

Môže to byť pravda, ak varíte tradične na sporáku. Nie je to ale všeobecná pravda, pretože opäť záleží aj na type zvoleného spotrebiča.

 

Malé spotrebiče nespotrebujú veľa elektriny

Ďalší mýtus, ktorý sa nedá považovať za pravdivý. To, na čom skutočne záleží, je výkon spotrebiča a samozrejme, frekvencia jeho používania. Ak používate mixér alebo mikrovlnku každý deň, spotrebujete viac energie. Ani nehovoriac o takom televízore alebo počítači, ktorý máte často pustený aj niekoľko hodín.

 

Ušetríme, ak udržiavame stálu teplotu

Mnoho ľudí nastavuje termostat na stálu teplotu, pretože si myslia, že vykurovanie bude efektívnejšie. Kotol sa preto vypína a zapína, čím sa stráca teplo a znižuje efektivita. Najlepšie teda urobíte, ak zväčšíte rozpätie teploty, ktorú považujete za primeranú. Kotol tak bude dlhšie bežať, alebo bude dlhšie vypnutý a vy ušetríte.

 

Stačí nám vykurovať elektrinou, tuhé palivá sú zbytočnosť

Pravdou je, že elektrické vykurovanie je najdrahšie a využívaním tuhých palív, ako je napríklad drevo, brikety či pelety môžete ušetriť nemalú čiastku. Drevené brikety vám vydržia horieť aj niekoľko hodín, sú maximálne komfortné a obsahujú len málo vody, preto s nimi nebudete mať žiadne starosti. Navyše, môžete si vyberať z rôznych typov brikiet – cez turbo brikety, ktoré domácnosť vyhrejú rýchlo, až po nočné brikety, vďaka ktorým nemusíte v priebehu noci vstávať, aby ste priložili do kozubu.

Tak čo na to hovoríte? Zmeníte svoje zvyky?

Súvisiace príspevky