Ako sa obliecť na skialp? Táto otázka môže byť zaťažkávajúcou skúškou aj pre ostrieľaných lyžiarov. Čo by ste mali brať do úvahy?

Zamerajte sa na podmienky, z ktorých vyrážate, tempo akým pôjdete, a zvážte aj to, aký dlhý zjazd vás potom čaká. Hore sa síce zapotíte, no na cestu dole je potrebné sa priobliecť, obzvlášť ak je počasie mrazivé a čaká vás dlhý zjazd. Počas skialpinizmu oceníte každý technický detail, prepracovanie a perfektne padnúci strih oblečenia.

Na čo sa zamerať?

Prvá vrstva je mimoriadne dôležitá. Základom by mal byť strečový materiál, ktorý vás nebude nijako obmedzovať a umožní vám dokonalý pohyb v plnom rozsahu. Vyberte si kvalitnú funkčnú bielizeň, ktorá dobre odvádza pot. Spodná bielizeň potom nechladí a udrží vás v teple. Najčastejšie sa používajú rôzne syntetické látky, ktoré dobre absorbujú vlhkosť, poprípade vlna. Strednú vrstvu v podobe mikiny využijete pri chladnejšom počasí alebo pri zjazde nadol. Perfektné sú materiály, ktoré využíva napríklad značka Dynafit. Na nohavice a bundy sa hodia materiály „bi-stretch“, ktoré nájdete v rôznej gramáži,aby ste si vybrali typ, ktorý vám bude vyhovovať najviac. Tieto materiály sú prievzdušné, vetruodolné a vodoodolné, čo oceníte najmä v zlých poveternostných podmienkach. Pozrite si ponuku značky Ortovox, kde nájdete mnoho kvalitných kúskov.

Poznáte hybridné bundy?

Hybridná bunda slúži ako mikina aj bunda zároveň, je vyhotovená z kombinácie rôznych materiálov na rôznych častiach bundy tak, aby bola priedušnejšia v partiách, kde je to najviac potrebné a naopak lepšie izolovala a chránila pred vetrom v iných častiach. Aká má byť vrchná vrstva? Malo by ísť o nepremokavú a vetruodolnú vrstvu. V chladnejšom počasí je ideálnou voľbou zateplená bunda na zjazd dolu, skúste si pozrieť oblečenie značky Karpos, ktorá ponúka mnohé zaujímavé kúsky. Nezabúdajte ani na doplnky ako čiapky, čelenky, šály, rukavice alebo okuliare, ktoré sú pri skialpe nevyhnutnosťou!

Súvisiace príspevky