Tí z vás, ktorí hľadajú riešenie pre vonkajšie tienenie pre váš dvorček, možno ste už narazili na pergoly a terasy. Výber medzi týmito dvomi možnosťami môže byť ťažký – zdá sa, že zdieľajú niekoľko rovnakých výhod. Ako si môžete vybrať medzi pergolou a terasovým krytom?

Pre začiatok vám môže pomôcť stručnejšie pochopenie toho, čo odlišuje tieto dva spôsoby tienenia.

 

Pochopenie rozdielu

Terasový kryt funguje ako rozšírenie vášho domu. Najviac sa vyrábajú súpravy, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa ľahko mohli montovať a pripevniť k stene domu. Súpravy sa ťažko integrujú do celkového vzhľadu vášho domova, pretože ich hlavným účelom je praktickosť. Priestorový kryt sa rozprestiera priamo od steny vášho domu. Strecha konštrukcie je zvyčajne z pevného panelu z hliníkového sklolaminátu alebo z PVC a pilierov.

Pergola nemá strechu. Namiesto toho ju  definuje vonkajší priestor s nadstavcom otvorených trámov. Je to v podstate okrasná stavba, ktorá však plní aj praktickú úlohu. Úlohou pergoly je vytvoriť priestor pre vonkajšie bývanie a komplimentovať dom alebo záhradu architektonicky štýlovým a krásnym prvkom. Dnešné moderné pergoly sú dobre postavené, pevné a pôsobivé konštrukcie, ktoré môžu zahŕňať kryty alebo zasúvateľné trámy na ochranu pred slnkom a dažďom.

 

Výhody

Pergoly disponujú všetkými rovnakými výhodami, ktoré poskytuje krytá terasa, ale prinášajú niekoľko kľúčových zložiek  – atmosféru a štýl. Dodávajú priestoru estetický zážitok, ktorý terasa nedokáže. Pergoly sa tiež môžu dobre integrovať do vašej záhrady – mnohí majitelia pergol  nechávajú na nich rásť viničové rastliny a kvety. Pergola vám môže poskytnúť možnosť oddávať sa slnku alebo nájsť tieň. Pergola môže byť tiež vybavená závesmi, čo vám umožní získať trochu súkromia, kedykoľvek budete chcieť a pridať výrazný dotyk štýlu.

Treťou možnosťou tienenia sú kvalitné plachty. Tie vám pomôžu, ak chcete zakryť bazén alebo terasu. Je to efektívne riešenie, ktoré na zimu jednoducho zložite.

Súvisiace príspevky