História kobercov siaha až do dávnej minulosti, už je to viac ako 5000 rokov, čo sa koberce stali súčasťou domácností. Kedysi mali hlavne praktický úžitok – slúžili ako tepelná izolácia a za úlohu mali znižovať tepelné straty v miestnosti. Časom sa ich výroba zdokonalila. Dnes máme k dispozícii mnoho vzorov, materiálov a koberce sa dnes nakupujú aj kvôli iným účelom – ako je zmäkčenie podlahy či ozdobenie domova.

Najstarší nález koberca pochádza zo Strednej Ázie. Ich pôvod je teda bezpochyby orientálny a za ich objavenie a krásu môžeme ďakovať tamojším obyvateľom.

 

Materiál a koberce

Kedysi sa na výrobu kobercov používali najmä prírodné materiály – išlo o ovčiu a ťaviu srsť. Koberce si mohla dovoliť iba smotánka, ľudia z vyššej spoločenskej vrstvy.Stali sa súčasťou európskych sídel v 11. storočí vďaka medzinárodnému obchodu s blízkym východom, ktorý v tej dobe prekvital.

Až do 18. storočia koberce poväčšine viseli na stenách – išlo o gobelíny, takzvané nástenné koberce. Boli totiž považované za príliš cenné na to, aby zakrývali podlahu. Dnes sú koberce vyrábané z rôznych materiálov. Obľúbenými a cenovo dostupnými sa stali koberce do obývačky, spálne či koberce do kúpeľne zo syntetických vláken, ktoré oplývajú užitočnými vlastnosťami. Koberce z polypropylénu odolávajú zvýšenej vlhkosti, majú nízku cenu a vyberať si môžete zo širokej farebnej škály.Ich hygienická údržba je ale o čosi náročnejšia.Ekologicky priateľským je zas koberec z polyesteru, ktorý je podstatne mäkší a príjemnejší na dotyk. Koberec je vyrábaný z PET fliaš, jeho kúpou teda pomôžete životnému prostrediu a podporíte recykláciu odpadu.

 

Zvýšte si pohodlie podložkou

Pri kúpe koberca nezabudnite na podložku. Podložky pod koberce sú skvelou vymoženosťou, ktoré vám zaručene prinesúväčšie pohodlie. Koberec je vďaka podložke nielen mäkší a pružnejší, ale je aj lepšie tepelne izolovaný.

Súvisiace príspevky