Pelety sa na Slovensku dostávajú do popredia a sú bežnou alternatívou vykurovania domácností. Ide o priateľský a zelený zdroj energie – hlavne z toho dôvodu, že pelety neprodukujú veľké množstvo emisií ako napríklad hnedé uhlie. Prečítajte si 5 dôvodov, prečo topiť peletami!

 

Čo sú pelety?

Ide o malý zlisovaný materiál, ktorý má valcovitý tvar. Pelety sa používajú ako náhrada palív. Najviac využívané sú práve drevené pelety, ktoré sú vyrábané z pilín a hoblín – z drevných odpadov pri jeho spracovaní. Pelety sa vyznačujú mnohými skvelými vlastnosťami: majú extrémnu hustotu a veľmi nízke percento vody.

  1. Pelety sú ekonomicky výhodné

Vďaka peletám si nebudete musieť robiť starosti o svoju peňaženku. Nejde o drahý špás. Pôvodná investícia do poloautomatického či automatického kotla sa vám rýchlo vráti a vy na vykurovaní značne ušetríte.

  1. Pelety sú pohodlné

Už nemusíte počas noci či dňa prikladať. Váš kozub alebo kotol to zvládne sám – automaticky -podávaním zo zásobníka. Jediné, čo musíte urobiť, je občas vybrať popol a doplniť zásobník.

  1. Pelety sú ľahko manipulovateľné

Vďaka ich veľkosti vám odpadnú starosti so skladovaním a manipuláciou.

  1. Nebudete závislí na fosílnych palivách

Už viac nemusíte využívať plynové topenie – stanete sa nezávislí a v konečnom dôsledku aj ušetríte.

  1. Ekologicky výhodné

Nezabúdajte, že pelety sú priateľské k životnému prostrediu. Vylučujú len malé množstvo emisií a navyše sú vyrábané len z drevného odpadu. Ako plus môžete zužitkovať aj popol z ich spaľovania. Ten totiž slúži ako kvalitné hnojivo! Obsahuje vysoký obsah vápnika, draslíka, fosforu a horčíka. Jeho využitie je značne široké –  použiť ho môžete na okrasné rastliny až po zeleninové záhony!

  1. Pelety sú vysoko kvalitné

Drevené pelety sú čisté, neobsahujú žiadne chemické prímesi, kôru a podobne. Sú vyrábané z čistého dreva. Spájané sú vďaka lignínu, ktoré drevo vylučuje. Nevyužíva sa na ich výrobu teda ani žiadne lepidlo. Navyše, pelety sú rovnako ako aj brikety , vysoko kvalitné, majú nízke percento vlhkosti a horia dlho a rovnomerne.

Súvisiace príspevky