Pripravte si kvetináč, zelenina volá!

Aj v panelákovom byte na okennej parapete si môžete vypestovať šalát, reďkovky alebo si zasiať paradajky. A rozhodne budú chutnejšie než zo supermarketu.

Pestovanie zeleniny v panelákových podmienkach nie je nijako zložité. Potrebujete len vhodné semienka, substrát a hrantíky. Pri výbere osiva zvoľte nenáročné druhy, ktoré nepotrebujú špeciálnu starostlivosť a nemajú hlboké korene. Substrát vhodný pre pestovanie zeleniny môžete kúpiť už namiešaný, alebo si ho nakombinovať doma z rašeliny a záhradníckej zeminy. Truhlík potom vyberte podľa druhu zeleniny, ktorú v ňom plánujete pestovať. Šalát alebo špenát môžete vysievať do plytších a širších kvetináčov, naopak reďkovky alebo mrkvy potrebujú aspoň 15 cm hlboký kvetináč. Najväčší kus práce odvedú samozavlažovacie hrantíky, ktoré za vás postrážia správnu vlhkosť a zásobovanie vodou.

Najlepšie je druhy zeleniny a ich výsev skombinovať. Redkvičkám sa najviac darí zjari, s ich výsevom môžete začať už teraz v marci. Určite ale nechajte hrantík na parapete okna vo vnútri bytu, von patria rastliny až po skončení mrazov, teda v máji. Z kvetináčov a truhlíkov navyše môžete urobiť štýlový doplnok a zladiť ich so zvyškom interiéru. Na www.plastia.cz nájdete nielen mnoho druhov, ale predovšetkým farebných kombinácií a dizajnov. A potom už môžete začať s pestovaním. Do kvetináča vsypte aspoň 10 cm substrátu a jednotlivé semienka zasaďte do hĺbky okolo jedného centimetra v dvoch radoch. Práve reďkovky sú vďačná rastlina, každý deň vidíte, ako sa im darí a od výsevu do konzumácie neuplynie ani mesiac. Ak vysadzujete postupne napríklad v dvojtýždňových intervaloch, budú tiež postupne dorastať. Šalát, respektíve jeho vybrané druhy, môžete žať už po dvoch týždňoch. U mrkvy vyberte napríklad odrodu Mignon, známu ako “baby karotka”, ktorá má krátke korene.

Samostatnou kapitolou sú potom paradajky a papriky. U nich vyberajte balkónové a cherry odrody, ktoré môžete vypestovať zo semienok alebo kúpiť už povyrástnuté sadeničky. Oba druhy zeleniny spolu vychádzajú a ak máte naozaj veľmi málo miesta, môžete v jednom kvetináči pestovať rastlinku paradajok, paprík a chilli papričiek naraz. Do kvetináča ich umiestnite vedľa seba v dostatočnej vzdialenosti, aby mali miesto pre rast. Môžete tiež každej rastline zabezpečiť vlastný kvetináč, pre väčšie rastliny využite veľkoobjemové samozavlažovacie kvetináče, ktoré majú priamo v nádobe otvor pre umiestnenie opory pre rastliny. Aj keď sú napríklad cherry paradajky relatívne nízke, oporu pri dozrievaní plodov využijú. V prvých dňoch je pre sadeničky dôležité nezabudnúť na zálievku, pretože korene rastlín ešte nedosiahnu k zásobe vody v kvetináči. Akonáhle rastliny zosilnia, ľahko ich priviažte k opore a potom už len počítajte, koľko paradajok a paprík vám na nich rastie, a tešte sa na ne.

Súvisiace príspevky