Toto rýchle, chutné a sýte jedlo pochádza z talianskej kuchyne – z Ríma a jeho okolia. V skutočnosti znamená “špagety na uhliarsky spôsob”. Najčastejšie sa pripravujú zo špagiet (spaghetti alla carbonara) alebo ich obdoby z kraja Lazio nazývanej bucatini, ale môžete použiť aj iné druhy cestovín. Špagety obalené žĺtkami s kúskami slaniny a syra sa zrolujú do hniezda a podávajú sa na tanieri posypané strúhaným parmezánom a čerstvo mletým čiernym korením. Kombinácia vajec, cestovín, slaniny a tvrdého syra je vynikajúca. Jedlo sa dá pripraviť za pár minút a ingrediencie zvyčajne nájdete v chladničke medzi zásobami z veľkého víkendového nákupu. Množstvo: 4 porcie Príprava: 10 minút Varenie: 20 minút Náročnosť: veľmi jednoduché Pripravte si tieto suroviny:
  • 400 g cestovín
  • 250 g slaniny
  • 150 g parmezánu
  • 5 žĺtkov
  • soľ a čierne korenie
A ako postupovať? Dajte variť cestoviny do osolenej vody a nechajte ich variť podľa času uvedeného na obale. Náš tip: Niektoré indukčné varné platne majú funkciu expresného varenia veľkého množstva vody, ktorá vám pomôže ušetriť čas. Kým sa cestoviny uvaria, nakrájajte slaninu na kocky a opečte ju v hlbokej panvici na troche olivového oleja. Keď bude opečená, zložte panvicu z platničky. Na jemnom strúhadle nastrúhajte syr.
Z uvarených cestovín odoberte jeden hrnček vody bokom. Približne 100 ml vody z cestovín teraz odlejte k slanine a spolu povarte. Cestoviny zlejte. Do bublajúcej vody v panvici pridajte približne polovicu nastrúhaného syra a žĺtky. Podľa potreby pridávajte aj odobratú vodu z hrnčeka (čím viac vody, tým redšia omáčka). Vidličkou alebo metličkou dobre premiešajte, kým nevznikne hladká omáčka. Do krásne hladkej omáčky hneď pridajte cestoviny, premiešajte a už ďalej nevarte! Môžete podávať – pripravenú porciu na tanieri zľahka posypte korením a strúhaným syrom. Dobrú chuť! Praktická doska s nekonečnými možnosťami Indukčná varná doska MORA VDIS 658 FF poteší každého kuchára nielen svojou flexibilnou varnou plochou, ale aj automatickými programami a mnohými špeciálnymi funkciami. Hodiť sa vám budú funkcie na rýchle varenie veľkého množstva vody, dlhé varenie pri nízkej teplote, šetrné rozpúšťanie masla alebo čokolády, udržiavanie hotového pokrmu v teple alebo grilovanie s presným stupňom prepečenia. Funkcia FlexiZone umožňuje vďaka účinným osemuholníkovým induktorom spájať platničky bez mŕtvych miest a využívať prakticky celú varnú plochu. Funkcia MoveZone umožňuje meniť intenzitu ohrevu prepojenej zóny jednoduchým posunutím varného riadu. Táto skvelo vybavená, účinná a úsporná varná doska s praktickým posuvným ovládaním stojí 459 EUR. Ďalšie recepty nájdete tu: https://www.mora.sk/receptar/

Súvisiace príspevky