Teploty klesajú, vo vzduchu je menej vlhkosti a všetci vieme, čo to znamená – pery sa začínajú vysušovať, svrbieť a praskať. Koža na perách patrí medzi najcitlivejšie oblasti tela a je najviac vystavená životnému prostrediu. Pery nemajú rovnakú koncentráciu olejových žliaz ako bežná pokožka a sú neustále vystavené faktorom, ako je olizovanie pier, kozmetika a chladné počasie. Všetky tieto faktory môžu vysušiť kožnú bariéru, čo môže viesť k podráždeniu, zápalu a odlupovaniu.
Okrem toho koža na našich perách má iba tri až päť bunkových vrstiev v porovnaní s typickou pokožkou tváre, ktorá má až 16 vrstiev. Pery tiež nemajú olejové žľazy nachádzajúce sa v iných častiach kože. Preto, keď je počasie chladnejšie a je menšia vlhkosť, vonkajší vzduch v kombinácii s vnútorným ústredným kúrením môže dehydratovať našu pokožku a spôsobiť popraskanie, odlupovanie a krvácanie pier.
Napriek tomu, keď samozrejme viete, aký nepríjemný pocit sprevádzajú suché pery, nemusíte vedieť, čo všetko je ich spúšťačom. Ukázalo sa, že existuje niekoľko dôvodov pre popraskané pery. Akonáhle poznáte spúšťače, môžete aplikovať niekoľko návykov životného štýlu, ktoré pomôžu udržať vaše pery mäkké a hydratované – aj keď počasie nespolupracuje. Tu sú časté príčiny popraskaných pier spolu s niekoľkými tipmi schválenými dermatológmi na ich liečbu a prevenciu.
Príčiny suchých pier
Príliš veľa vitamínu A
Suché pery môžu príznakom, že prijímate príliš veľa vitamínu A. Ak užívate príliš veľa doplnkov, môže dôjsť k toxicite vitamínu A. Prebytočné množstvo vitamínu A sa ukladá v pečeni a časom sa hromadí, čo spôsobuje rôzne príznaky, ako je nadmerné praskanie v rohoch úst, suchosť a olupovanie kože.
Pozor na kozmetiku
Zložky ako mentol fenol alebo kyselina salicylová môžu pery vysušiť. Aj pigmenty v rúžoch, vonných a aromatických látkach, ktoré obsahujú potraviny môžu spôsobiť popraskanie pier.
Ako môžete zabrániť alebo liečiť popraskané pery?
V miernych prípadoch môže byť koža na perách schopná sa regenerovať. Avšak v prípade výrazného podráždenia môžu pery potrebovať vonkajšiu pomoc na opravu poškodenej kožnej bariéry. Dobrým pravidlom je udržiavať pery vlhké po celý deň, aby sa v prvom rade zabránilo ich vysychaniu. Preto je potrebné pravidelné používanie balzamov na pery. Veľmi obľúbené sú balzamy na pery EOS, ktoré obsahujú výživné oleje, vitamín C a bambucké maslo. Ich najväčšou prednosťou je, že sú 100% prírodné a neobsahujú parabény, ftaláty, lepok, ani vazelínu z ropy.
Dermatológovia odporúčajú pravidelne pery zvlhčovať balzamom nielen počas dňa, ale aj večer pred spaním. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby ste zostali hydratovaní pitím veľkého množstva vody.
Pred použitím balzamu na pery by ste si mali umyť ruky a pokúsiť sa neodlupovať alebo nehrýzť šupinatú pokožku, pretože to môže spomaliť proces hojenia. Je tiež dôležité vyhnúť sa olizovaniu suchých alebo popraskaných pier, pretože to môže spôsobiť ich väčšie bolesti. Majte na pamäti, že niektoré potraviny, ako napríklad korenené jedlá, môžu dráždiť boľavé pery. Ak idete von do vetra a chladu, noste na ústach šál, aby ste chránili jemnú pokožku pier.
Uistite sa, že vaše popraskané pery nie sú spôsobené deficitom vitamínu B. Bez dostatočného množstva vitamínu B vo vašom systéme môže dochádzať k rôznym kožným problémom. Aby ste sa ubezpečili, že nemáte dostatok, jedzte veľa potravín bohatých na vitamín B, ako sú vajcia a chudé mäso.